Reklama

Chwila oddechu

Chwila oddechu

26.07.2011
Czyta się kilka minut
Operacja ratunkowa (na razie) się udała. Ale czy pacjent przeżyje, nie jest wcale pewne.
/rys. Marek Tomasik
U

Ustalając nowy plan ratunkowy dla Grecji (i innych krajów?), Europa znów zyskała tylko czas. Wprawdzie Angela Merkel i Nikolas Sarkozy, dwoje najważniejszych matadorów na europejskich arenie, osiągnęło swe cele: Merkel, gdyż przeforsowała ideę, by ciężar ratowania Grecji ponosili też prywatni wierzyciele (głównie banki i firmy ubezpieczeniowe, posiadające greckie obligacje); a Sarkozy, gdyż udało mu się pchnąć strefę euro o kolejny krok w kierunku de facto "unii transferowej". Politykom, którzy w miniony czwartek zgromadzili się w Brukseli na szczycie strefy euro, nie udał się natomiast "wielki skok", po którym moglibyśmy powiedzieć, że na horyzoncie, choćby odległym, pojawiła się perspektywa przezwyciężenia kryzysu.

Podstawowa przyczyna kłopotów, ów grzech pierworodny euro, pozostaje nadal bez zmian - tymczasem widać już coraz wyraźniej, że wspólna waluta...

3749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]