Reklama

Ładowanie...

Chrześcijaństwo bez stresu

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Karol Tarnowski, filozof, przyjaciel Jana Pawła II: Gdzie lęk o ortodoksję zaczyna dominować nad otwartością na rzeczywiste problemy ludzi, tam Kościół jest sparaliżowany.
A

ARTUR SPORNIAK: Jak po 25 latach wolności Kościół instytucjonalny odnajduje się w przestrzeni publicznej?
KAROL TARNOWSKI:
Kościół w Polsce w ogóle nie odnalazł się w naszej epoce – chciałoby się powiedzieć... Epoką tą jest postnowożytność. Wydaje mi się, że Kościół w Polsce wręcz się chwilami cofa w mentalności do czasów przedsoborowych. To znaczy: nie zamierza pozytywnie dialogować z naszymi czasami, czyli odnajdywać te miejsca, z którymi może wejść w jakąś rozmowę.
Oczywiście katolików dialogujących z naszą epoką jest wielu – mówię o Episkopacie, który jako całość jest nastawiony na negację. Mimo pojedynczych biskupów, którzy próbują na swoją odpowiedzialność dialogować, jak kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak czy nasz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Ten ostatni ma wyraźną wizję ewangelizacyjną, która zaczyna od akceptacji, uznania,...

17644

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]