Reklama

Chrześcijaństwo bez stresu

Chrześcijaństwo bez stresu

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Karol Tarnowski, filozof, przyjaciel Jana Pawła II: Gdzie lęk o ortodoksję zaczyna dominować nad otwartością na rzeczywiste problemy ludzi, tam Kościół jest sparaliżowany.
A

ARTUR SPORNIAK: Jak po 25 latach wolności Kościół instytucjonalny odnajduje się w przestrzeni publicznej?
KAROL TARNOWSKI:
Kościół w Polsce w ogóle nie odnalazł się w naszej epoce – chciałoby się powiedzieć... Epoką tą jest postnowożytność. Wydaje mi się, że Kościół w Polsce wręcz się chwilami cofa w mentalności do czasów przedsoborowych. To znaczy: nie zamierza pozytywnie dialogować z naszymi czasami, czyli odnajdywać te miejsca, z którymi może wejść w jakąś rozmowę.
Oczywiście katolików dialogujących z naszą epoką jest wielu – mówię o Episkopacie, który jako całość jest nastawiony na negację. Mimo pojedynczych biskupów, którzy próbują na swoją odpowiedzialność dialogować, jak kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak czy nasz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Ten ostatni ma wyraźną wizję ewangelizacyjną, która zaczyna od akceptacji, uznania,...

17644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]