Reklama

Ładowanie...

Choleryk i ewangelia

Choleryk i ewangelia

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Nagrodę „Veritatis Splendor” otrzymał ks. Mieczysław Puzewicz, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie.
ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS / / EAST NEWS
W

Województwo Małopolskie przyznaje ją ludziom, którzy walczą ze stereotypami i działają dla dobra innych. Zasługi ks. Puzewicza długo można wyliczać: to angażowanie młodych do niełatwego zadania nieodpłatnej pomocy innym, praca wśród więźniów, towarzyszenie chorym i umierającym, pomoc dla bezdomnych („trzeba ludziom dać kalorie przed nocą, żeby ich wzmocnić i by organizm miał siłę zmierzyć się z zimnem” – tłumaczył), mieszkańców bloków socjalnych, powodzian i uchodźców. Współpracownicy opisują go jako choleryka wrażliwego na potrzeby innych.

Ks. Puzewicz parał się dziennikarstwem, m.in. jako dyrektor Radia Er; przez wiele lat był rzecznikiem abp. Życińskiego. Jest też duszpasterzem. Oto, jak na swoim blogu itinerarium.pl skomentował ewangelię z zeszłej niedzieli (Mk 10, 35-45): „Jest pokusa, aby ją potraktować jako skierowaną do apostołów kłócących się o ministerialne stołki. Popatrzmy jednak, kto zmywa naczynia u nas w domu, kto szoruje klozet, sprząta po psie i nie waha się podmywać sparaliżowaną babcię. Jeśli tam siebie odnajdziemy, dobrze słuchaliśmy tej ewangelii i więcej jeszcze – zamieniliśmy ją w dzieło. Mnie samemu ta ewangelia jasno pokazuje, gdzie jest moje miejsce. Tam, gdzie mogę służyć swoim czasem, słowem, siłą i prostą obecnością”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]