Reklama

Chociażby tyle

Chociażby tyle

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy wyprowadzono Husa, ulice zapełniły tłumy ludzi. Pochód ze skazańcem szedł powoli, a z daleka było widać ogień, w którym płonęły jego pisma. Stos był przygotowany za bramą miejską. Hus pożegnał się ze strażnikami i ruszył w kierunku stosu. Kat zwlókł z niego szaty; jego pomocnicy skrępowali mu powrozami ręce na plecach, a kark opasali łańcuchem i przywiązali do słupa.
-

---ramka 351363|strona|1---

“Hus powtarzał, że duszę ma niewinną, że ceni tę prawdę, którą poznał i którą głosił, i dziś z weselem za nią umrze. Panowie dali znak katu, aby podpalił stos. Jan Hus długo walczył ze śmiercią; śpiewał hymny i modlił się słowami: »Jezu Chryste, Synu Boga żywego, zmiłuj się nade mną«, a kiedy płomień podniesiony wiatrem dmuchnął mu w twarz, zamilkł".

Przedstawiony przez Annę Paner w książce “Jan Hus" opis męczeńskiej śmierci mistrza z Pragi (1370-1415) jeszcze raz uzmysławia, że unicestwienie człowieka nie jest jednoznaczne z unicestwieniem głoszonych przez niego ideałów. Te żyją swoim rytmem, znacząc kolejne pokolenia.

Heretyk czy prekursor

Jan Hus jako kapłan pragnął autentycznej reformy Kościoła, której podstawowe wytyczne zawarł w traktacie “De Ecclesia". Jego...

7994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]