Reklama

Chłopiec do bicia?

Chłopiec do bicia?

11.12.2005
Czyta się kilka minut
To już trochę staroświeckie określenie opisuje przemieszczanie agresji, kierowanej na kogoś innego niż ten, który ją w nas wywołuje. A dlaczego chłopiec? Pewnie dlatego, że w hierarchicznej strukturze społecznej, zdominowanej przez mężczyzn, dziecko, niezależnie od płci, należało do mniejszości wykorzystywanej i nadużywanej. Na dodatek bicie chłopca można uzasadniać przydatnością surowości w kształtowaniu męskiego charakteru.
N

Na okładce jednego z ilustrowanych tygodników społeczno-politycznych natknąłem się ostatnio na wizerunek skrępowanego kaftanem bezpieczeństwa mężczyzny, któremu towarzyszył tekst “Kaftan dla niewygodnych", oraz drugi, mniejszy - o bezprawnym zamykaniu Polaków w szpitalach psychiatrycznych. Musiał mnie zainteresować, ponieważ od dziesiątków lat żywo zajmuje mnie wykorzystywanie psychiatrii do celów politycznych, a także deontologia lekarska, w tym psychiatryczna.

Dobrze pamiętam publikowany w “Tygodniku" tekst “Ustawa w państwie snu" nieżyjącej już dr Noemi Madejskiej (“TP" nr 45/1981), która powątpiewała w możliwość prawnego uregulowania zasad postępowania lekarzy wobec osób dotkniętych chorobami psychicznymi. Jestem przekonany, podobnie jak Madejska, że prawo nie jest w stanie kształtować osobistej wrażliwości moralnej człowieka, chociaż uczestniczy w...

4606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]