Reklama

Chiński eksperyment trwa

Chiński eksperyment trwa

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Trzy informacje, które napłynęły ostatnio z Chin, dają dobry obraz sytuacji w tym kraju. Po pierwsze okazało się, że chińska gospodarka jest o 17 proc. większa niż dotąd sądzono. To tak, jakby w statystyce odnaleziono nagle ekonomię wielkości Turcji. Biorąc pod uwagę wysoki wzrost, Chiny stają się właśnie czwartym mocarstwem gospodarczym świata, wyprzedzając Wielka Brytanię i Francję.
N

Na krótko przed tym, gdy agencje podały informację o korekcie chińskich danych, na południu kraju milicja zastrzeliła 20 rolników, którzy nie chcieli oddać lokalnym władzom za bezcen swojej ziemi pod budowę elektrowni. Dramat objęto wprawdzie cenzurą, ale w internecie ukazał się list intelektualistów krytykujący nierówności społeczne i korupcję władz oraz opisujący całe zdarzenie jako największą przemoc państwa od czasu Tiananmen w 1989 r. A kilka dni temu dysydent zamieszany w majowe antyjapońskie demonstracje skazany został na 12 lat więzienia. Nie jest to pojednawczy gest wobec Japonii; raczej sygnał strachu, że antyjapońska agresja, wynikająca z frustracji części społeczeństwa zmęczonego nierównym rozwojem i brakiem swobód, obróci się w końcu przeciw władzy w Pekinie.

Wiele sygnałów dochodzących z Chin w 2005 r. świadczyło o schyłku panującej “dynastii":...

1296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]