Reklama

Cerkiewka na pozycjach bojowych

Cerkiewka na pozycjach bojowych

28.08.2005
Czyta się kilka minut
W krajobrazie bałkańskim, znanym z prospektów biura podróży lub filmów o partyzantach, słychać nagle huk silników. Z przepaści wznosi się helikopter z podwieszoną doń, rozkołysaną, przeciętą na pół blaszaną cerkiewką, która osadzona zostaje na kilkunastometrowym płaskowyżu na szczycie.
R

Reportaż z planu kolejnego filmu Kusturicy? Nic podobnego: 19 czerwca szara eminencja Serbskiej Cerkwi Prawosławnej (SPC), metropolita Amfilohije Radović, postanowił osadzić w sercu Czarnogóry, na szczycie masywu górskiego Rumija, gdzie według legendy w średniowieczu stała świątynia, zespawaną z blach miniaturową cerkiew. Wystarczyły dwa tygodnie pracy ślusarzy z pobliskiego Baru, dwóch spawaczy i dwa kursy helikoptera transportowego ze 172. brygady federalnych wojsk lotniczych, by kilkuletni spór miedzy Serbią i Czarnogórą o zakres autonomii tej drugiej zyskał wyrazisty symbol.

Helikopter a sprawa czarnogórska

Nowa budowla zdominowała nie tylko horyzont nad Jeziorem Skadarskim, lecz i debatę publiczną. Jako pierwsi głos zabrali ministrowie budownictwa i kultury (uznając inicjatywę za samowolę budowlaną) oraz premier...

9509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]