Reklama

Cegiełki

01.04.2008
Czyta się kilka minut
W trzecią rocznicę odejścia Jana Pawła II­ pora zacząć podsumowania. Jesteśmy do nich nie tylko zapraszani, ale wręcz wzywani. Najpoważniejszym jest pytanie, które miałoby kształt rachunku sumienia: 27 lat nieustannego siewu - co z tego wzeszło?
C

Co zarosło chwastami albo uschło? Czy to, co było siane, znajdywaliśmy wtedy, kiedy było nam najbardziej potrzebne, a jego już nie było? Czy naprawdę serio braliśmy wszystko, co namiętnie wydawaliśmy w książkach i albumach, w pieczołowicie gromadzonych wspomnieniach, zawsze przepełnionych uczuciami, ale nieraz mających na celu również jak gdyby uczestnictwo w jego wielkości, bogactwie, które wydawało nam się bliskie, bo "on jest nasz", ale którego mogliśmy nie rozumieć. Polska usiana jest pomnikami, tablicami pełnymi wspomnień, bibliotekami, w których jest wiele tytułów poświęconych Janowi Pawłowi, ale, co w Polsce staje się rzeczywistością: Kościoła i kraju, który jest już wolny? Czy to, czego nauczał? A może to puszczenie mimo uszu jego oczekiwań? Na Błoniach w 1979 r. zaklinał nas, byśmy się nigdy nie zniechęcili i nie zmarnowali dziedzictwa. Ten rachunek jest do...

4273

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]