Czuwanie

Do 20. numeru Tygodnika Powszechnego, który ukazał się w sprzedaży 9 maja, dołączyliśmy w prezencie dla naszych Czytelników specjalną płytę, na której znajdą się zapisy wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarzy radia RMF w studio papieskim, zorganizowanym wspólnie przez RMF FM, Tygodnik Powszechny we współpracy z Wydawnictwem Znak.
 /
/

Połączone siły trzech redakcji zgromadziły przy mikrofonach wiele wybitnych osobistości i ciekawych osobowości. Płyta nosi tytuł "Czuwanie" i jest zapisem rozmów prowadzonych w naszej redakcji i emitowanych na antenie RMF FM, w dniach od 1 do 8 kwietnia 2005 roku, kiedy wspólnie przeżywaliśmy pożegnanie Jana Pawła II.

W pierwszej połowie maja w wydawnictwie Znak ukaże się także książka pt. "Czuwanie. 1- 8 kwietnia 2005", która powstała w oparciu o teksty publikowane w "Tygodniku Powszechnym" oraz zapisy rozmów radiowych. Impulsem do zebrania tych tekstów w zwartą całość było przeświadczenie, że to, co działo się w ciągu ośmiu dni - od pierwszych komunikatów o pogorszeniu się stanu zdrowia Ojca Świętego do Jego pogrzebu - nie może zostać zapomniane, nie powinno zwietrzeć wraz z atmosferą smutku i wzruszeniami. Miejmy nadzieję, że ponowne przeżycie tych niezwykłych chwil i przemyślenie ich głębokiego znaczenia pozwoli nam zachować w sobie przynajmniej okruch tego Dobra, które stało się naszym udziałem w czasie pamiętnej oktawy.

  • 1 kwietnia 2005, piątek

6.00 i 6.30, Bogdan Zalewski

Dramatyczna noc w Watykanie... Budzi się nowy dzień, a z nim nowa nadzieja (...) Papieskie cierpienie jest niezwykłym przykładem dla wszystkich... nie tylko wiernych kościoła katolickiego. “Wybór tego cierpienia to sedno chrześcijaństwa" - mówi ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny “Tygodnika Powszechnego".

8.00, Bogdan Zalewski

Papież jest w bardzo ciężkim stanie. Wiemy już, że Jan Paweł II miał atak serca, był bliski śmierci. Doznał też tzw. wstrząsu septycznego, wywołanego infekcją bakteryjną. (...) Papież otrzymał sakrament namaszczenia chorych. Nastąpiło to wczoraj, późnym wieczorem.

11.00, Marcin Buczek

Wystarczył krótki apel kardynała Franciszka Macharskiego, a pusty jeszcze do niedawna plac przed Kurią biskupią w Krakowie powoli zaczął zapełniać się ludźmi. (...) Wszyscy modlą się w absolutnym skupieniu i ciszy, a niektórzy nie próbują dziś nawet ukrywać łez.

19.30, Aleksandra Bajka

Rzecznik Watykanu - Joaquin Navarro Valls przekazał nam bardzo niepokojące, żeby nie powiedzieć tragicznie brzmiące informacje na temat pogarszającego się z godziny na godzinę zdrowia Papieża. (...) Taka diazgnoza brzmi prawie jak wyrok (...) Sądzę, że powinniśmy się teraz przygotować na najgorsze...

  • 2 kwietnia 2005, sobota

14.30, Tomasz Staniszewski

Niektórych przywiodła głęboka wiara, innych - ważny moment historii. Większość przyszła jednak na Plac św. Piotra, by nie pozostawiać Papieża samego w momencie, gdy wszedł na drogę między życiem a śmiercią. “Nikt w takiej chwili nie chce być sam, dlatego tu jesteśmy. Wiemy, że czuje naszą obecność" - mówili pielgrzymi naszej korespondentce.

18.00, Maja Dutkiewicz

Na Placu św. Piotra w Rzymie znów nieprzebrane morze ludzkich głów. Słychać głośne modlitwy i śpiewy wiernych. Tłum gęstnieje z każdą chwilą. Daje się wyczuć wyjątkowe napięcie i niepokój.

21.55, Maja Dutkiewicz

Papież nie żyje. Watykan przed chwilą podał informację, że Jan Paweł II zmarł.

22.25, Aleksandra Bajka; Rzym

W całym Rzymie od kilkunastu minut biją dzwony, dzwony kilkuset kościołów. Tak Wieczne Miasto żegna swojego Biskupa, papieża - Polaka który ukochał to miasto, a miasto ukochało jego. Przez ponad 26 lat kierował stąd Kościołem powszechnym - wzbudzając sympatię i respekt wszystkich. Na Placu św. Piotra gromadzą się tłumy wiernych. Wszyscy ze łzami w oczach i w ogromnej ciszy przyjęli wiadomość, którą Watykan oficjalnie potwierdził na kilka minut przed godziną 22.00. Dziś wieczorem serce Papieża przestało bić...

  • 3 kwietnia 2005, niedziela

02.00, Agnieszka Milczarz; Rzym

Rzym wciąż jest pogrążony w modlitwie i żałobie, a serce Watykanu - Plac św. Piotra nadal wypełniony ludźmi. Gdy jedni odchodzą, od razu na ich miejsce pojawiają się inni. Modlą się (...) wszyscy w milczeniu i skupieniu patrzą w tej chwili w okna papieskiego apartamentu.

03.00, Marcin Buczek, Witold Odrobina; Wadowice

Opustoszałe już wąskie uliczki Wadowic, puściej jest także na wadowickim Rynku, ale w pobliżu i w samej bazylice ciągle są i ciągle modlą się ludzie. Ludzie jakby już trochę pogodzeni z tym, co się stało...

3.30, Paula Michalik

Chrześcijanie wierzą, modlą się i czuwają. Tak jak w pierwszych wiekach, tak i teraz ludzie we wspólnej modlitwie szukają pocieszenia. Gromadzili się jak pierwsi chrześcijanie - tak i dziś, na miejskich placach - w tę, nie tylko dla Polaków najdłuższą i najsmutniejszą noc.

13.00, Aleksandra Bajka; Rzym

Ciało Papieża ubranego w pontyfikalne szaty jest już od kilkunastu minut wystawione w trumnie na katafalku w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego.

19.45, Michał Kowalewski

Sto tysięcy ludzi w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Niewiele mniej podczas mszy w klasztorze jasnogórskim. Sto pięćdziesiąt tysięcy wiernych na uroczystym nabożeństwie na Placu Piłsudskiego w Warszawie (...) Cała Polska żegna wielkiego Polaka.

  • 4 kwietnia 2005, poniedziałek

12.00, Robert Kalinowski

Na samym środku Placu św. Piotra leży nadal biało-czerwona flaga, na której ostatnie pożegnanie z Papieżem zapisują ludzie z całego świata.

15.30, Adam Górczewski

Tłumy młodzieży stanęły w milczeniu, ze zwieszonymi głowami, wciąż zadumani (...) Ludzie najwyraźniej potrzebują być razem, do tego razem w miejscach papieskich - a Plac Mickiewicza i pomnik Ofiar Czerwca ’56 roku to bez wątpienia najważniejsze z takich miejsc w Poznaniu.

21.00, Witold Odrobina; Kraków

Ludzie teraz dosłownie wlewają się z ulicy Piłsudskiego na Błonia (...) Są tu głównie uczniowie i studenci... Tysiące... Są tutaj, mimo że umówili się w sposób absolutnie nieformalny (...) Kolejna noc zadumy, modlitwy i spotkań trwa zarówno na Błoniach, na krakowskich Plantach, a nawet na przypadkowych, pozornie zwykłych krakowskich ulicach.

  • 5 kwietnia 2005, wtorek

6.30, Wojciech Słoń; Kraków

Po owocach poznajemy Go. Po owocach można ocenić wpływ dzieła i drogi życia Jana Pawła Wielkiego (...) W ciszy i skupieniu, w niezwykłym porządku szli obok siebie odwieczni wrogowie, dla których nic dotąd nie było świętością. Nic oprócz klubowych barw. Szli na stadion piłkarski, na wspólna mszę w intencji Papieża.

7.05, Agnieszka Milczarz; Rzym

Z bagażem emocji i doświadczeń zbliżałam się do katafalku, ale ku mojemu zdziwieniu, gdy już dotarłam na miejsce, poczułam ulgę i chyba - nie waham się użyć tego słowa - w pewnym sensie radość, bo zobaczyłam spokojnego Papieża, bez tego bolesnego grymasu na twarzy, który tak często widywaliśmy ostatnio w telewizji (...) Kiedy umiera ktoś bliski - rozpacz ściska gardło i paraliżuje umysł. Pragnie się go wtedy zatrzymać, ale wydaje mi się, że w takich chwilach trzeba mu po prostu pozwolić odejść.

10.00, Roman Osica; Kraków

“Nie jesteś sam" - taki napis na głazie upamiętniającym pierwsze papieskie pielgrzymki i zarazem miejsca, gdzie stały ołtarze. Jan Paweł II nie będzie też sam tutaj podczas pogrzebu, dokładnie w tym miejscu, przy kamieniu, zostaną ustawione cztery gigantyczne telebimy, z których transmitowane będą wydarzenia z Watykanu. Krakowianie będą mogli na żywo w mieście ukochanym przez Papieża oddać ostatni hołd Janowi Pawłowi II.

10.30, Michał Kowalewski

W kolejce czeka niemal 100 tysięcy osób. Według włoskich mediów wczoraj pielgrzymów było pół miliona. Niektórzy wychodząc z Bazyliki, stają raz jeszcze w kilometrowej kolejce. Wielu pielgrzymów trzyma w rękach swoje narodowe flagi, inni zdjęcia uśmiechającego się Papieża.

  • 6 kwietnia 2005, środa

8.00, Jacek Stawiski

Papież dał poczucie godności Słowianom (...) pokazując im, że są częścią Europy, że jest między nimi pewna ciągłość historyczna, że nie wywodzą się z rewolucji październikowej (...) Papież uczył, że Słowianie są podzieleni religią, polityką, ale nie powinni być (...) to przecież jest ich jedna, wielka wspólnota. Słowianie są podzieleni, ale to nie jest przeszkodą do braterstwa.

12.00, Beata Lubecka

Mamy Mu za co dziękować. Bez Niego nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

14.00, Aleksandra Bajka; Rzym

Treść papieskiego testamentu poznamy jutro. Na razie zapoznali się z nim zebrani w Rzymie kardynałowie. (...) Purpuraci zadecydowali też dziś o terminie rozpoczęcia konklawe. Zgromadzenie elektorów zbierze się po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej 18 kwietnia.

16.30, Michał Kowalewski

Duchowy testament Jana Pawła II wciąż jest nieznany dla świata. Znany już dla kongregacji kardynałów w Rzymie. 15 stron testamentu pisanego przez cały pontyfikat Jana Pawła II. Pierwsza pojawiająca się w nim data to rok 1979.

  • 7 kwietnia 2005, czwartek

9.00, Bogdan Zalewski

Żywy, papieski szlak, widziany z kosmosu. Zdjęcie satelitarne (opublikowane na naszej stronie) pokazuje skalę wydarzenia rozgrywającego się na naszych oczach w Rzymie. Tego się nie da ogarnąć okiem nieuzbrojonym. (...) Długi sznur oczekujących na to, by oddać hołd Papieżowi. Ten sznur opasał Święte Miasto jak habit mnicha.

14.30, Michał Kowalewski

“Proszę o modlitwę, by miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności" - napisał Papież w 79 roku w osobistych notatkach, nazywanych teraz testamentem duchowym Jana Pawła II

  • 8 kwietnia 2005, piątek

00.30, Krzysztof Zasada

Cały świat oddaje hołd Papieżowi. Dziś w nocy zgasną światła Empire State Building. W ten sposób Nowy Jork chce oddać hołd Papieżowi, wielkiemu człowiekowi pokoju, i dziedzictwu, jakie pozostawił przyszłym pokoleniom (...)

9.30, Michał Kowalewski

Pierwszy Polak na stolicy Piotrowej, pierwszy Słowianin. Pierwszy, który całował ziemię kraju, który go gościł. Pierwszy, którego wiele narodów zobaczyło u siebie (...) Pierwszy, który wszedł do synagogi, do meczetu. (...) Pierwszy oklaskiwany w czasie homilii. Pierwszy, który skierował modlitwy przez jerozolimską Ścianę Płaczu (...) A teraz? Ostatnia droga Jana Pawła II - za chwilę się zacznie.

9.36, Konrad Piasecki; Rzym

Wokół mnie jest tłum, który potężnieje, gęstnieje z każdą chwilą (...) Są ludzie ze wszystkich krajów, ze wszystkich kontynentów, ale chyba najwięcej jest tu Polaków.

9.38, Przemysław Marzec; Rzym

Mam przed sobą dwunastu apostołów, którzy spoglądają na Rzym ze szczytu Bazyliki na Lateranie (...) Cicho i spokojnie...

11.08, Marek Balawajder

Wczoraj setki tysięcy mieszkańców Krakowa ubranych na biało żegnało Papieża. Teraz znów prawie milion osób pojawiło się tutaj, ale ubranych już na czarno (...) To ostatnie pożegnanie, pożegnanie Papieża przez Kraków to symbol. Ludzie stoją w milczeniu, jest tylko jeden transparent: “Ojcze, żegnamy Cię". Gdzieniegdzie powiewają biało-czerwone lub watykańskie flagi. I płacz... prawie każdy tutaj na Błoniach szlocha ... Każdy zdaje sobie sprawę, że w jego życiu coś się skończyło...

13.00, Aleksandra Bajka; Rzym

Kilkanaście minut temu ta skromna trumna z drzewa cyprysowego została opieczętowana i poprzez Bramę św. Marty sprowadzona do watykańskich grot, gdzie Jan Paweł II spocznie na zawsze. Tak jak tego chciał: nie w sarkofagu, ale w gołej ziemi...

13.04, Łukasz Wysocki; Poznań

W Poznaniu nie było dzisiaj łez, nie było płaczu. Było za to ogromne skupienie i cisza (...) Poznaniacy słuchali i trwali w przejmującej ciszy. Zadumie...

20.00, Ewa Kwaśny

Świat płacze i Rzym płacze po Papieżu Janie Pawle II. W stolicy Włoch po zakończeniu uroczystości żałobnych zaczęło padać i pada cały czas...

21.37, Maja Dutkiewicz

W tej godzinie, godzinie śmierci Jana Pawła II - światło milionów świec towarzyszyło nam przez ostatni tydzień. Światło i cisza... Dziś na krakowskich Błoniach zabrzmi dźwięk dzwonów i muzyka Mozarta.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2005