Reklama

Bundestag dostał kosza od PiS

Bundestag dostał kosza od PiS

25.06.2018
Czyta się kilka minut
Choroba prezesa sprawiła, że w szeregach PiS panuje dezorientacja, jak należy walczyć z Niemcami. Na wszelki wypadek postanowiono więc ich zignorować.
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki na Petersburskim Dialogu Klimatycznym,  Berlin, 16 czerwca 2018 r. / Fot. Markus Schreiber, Pool / AP/EAST NEWS
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki na Petersburskim Dialogu Klimatycznym, Berlin, 16 czerwca 2018 r. / Fot. Markus Schreiber, Pool / AP/EAST NEWS
W

We wtorek Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z Angelą Merkel. Wedle premiera rozmawiali praktycznie o „wszystkich kluczowych tematach”. Szkopuł w tym, że nie rozmawiali o najważniejszym. O tym, co Merkel ogłosiła jeszcze tego samego dnia po spotkaniu z prezydentem Francji, czyli o planach wspólnego budżetu strefy euro.

To pomysł zwalczany od lat przez wszystkie polskie rządy, bo oznacza podział Unii na dwie prędkości. Polski obóz władzy był zdumiony tą deklaracją. Nie ma się zatem co dziwić, że dwoje wicemarszałków Sejmu z PiS, Beata Mazurek i Ryszard Terlecki – działający od dłuższego czasu w tandemie – wycofało się nagle ze środowego wyjazdu na spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu. W tej sytuacji pozbawiony partyjnej asysty marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwołał parlamentarny szczyt zaledwie kilkanaście godzin przed wyjazdem.

Tandem mętnie tłumaczył, że wyjazd nie jest możliwy ze względu na ważne wydarzenia polityczne. Problem w tym, że tego dnia nie było żadnych ważnych politycznie wydarzeń.

Czy zatem odwołanie szczytu było wolą wracającego ze szpitala prezesa Kaczyńskiego, znanego miłośnika Niemiec? Bardziej prawdopodobne, że Mazurek i Terlecki nie dostali dyrektyw z Nowogrodzkiej, tylko woleli odwołać wyjazd, żeby nie narazić się Kaczyńskiemu. Prezes już raz wściekał się na premier Szydło za to, że w czerwcu 2016 r. zabrała pół rządu na konsultacje z Niemcami. Inna rzecz, że sam niedługo potem w tajemnicy przed nią spotkał się z Angelą Merkel.

W takiej właśnie atmosferze wykuwa się polityka wobec kluczowego sąsiada Polski. ©

Andrzej Stankiewicz jest dziennikarzem Onet.pl, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ze Polska ma wokolo samych wrogow Gdziez wiec sa jej prawdziwi przyjaciele?

ale że ich uporczywie od blisko trzech lat, gdzie się tylko da produkuje

dzisiejsze problemy Polski to - jakby nie patrzeć - skutek tego, że nie trafiła w sferę wpływów protestantyzmu w odpowiednim czasie, krótko mówiąc pogrążyła nas obrona Częstochowy

Polacy powinni zadac sobie pytanie, czy chca zyc w panstwie totalitarnym i wyznaniowym. Wstawanie z kolan, gdy sie za dlugo kleczy moze przyniesc "kontuzje" i dlugi etap rehabilitacji a proteza moze okazac sie nieudana ...

niektore dziurawe niektore juz zapomniane lub zarosniete pajeczynami... Niemiecki rzad /pomimo swoich obecnych wielkich problemow / POWINIEN BUDZIC w nas podziw w tym jak umieja dyplomatycznie pozytywnie w obliczu calego swiata rozwiazywac swoje i calego swiata problemy Polski pseudorzad tego nie potrafi wiec sie cofa i nie poda reki nikomu dookola moze jest tredowatym ?

Tytuł artykułu wobec treści to sarkazm ? Merkel dostała kosza od Europy ...

według Pana Kaczyński rulez, co nie?...㋡
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]