Reklama

Brat astronom

Brat astronom

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Papież mianował nowego dyrektora Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego – został nim jezuita brat Guy Joseph Consolmagno.
N

Nowy dyrektor (ur. w 1952 r. w Detroit w USA) wstąpił do jezuitów już jako uznany astronom specjalizujący się badaniach asteroid i meteorytów. Wykształcenie zdobył w Massachusetts Institute of Technology. Był wykładowcą w Harvardzie i w MIT. W 1983 r. wstąpił do amerykańskiego Korpusu Pokoju, by przez dwa lata uczyć astronomii i fizyki w Kenii. W Towarzystwie Jezusowym nie przyjął święceń kapłańskich – pozostał bratem, składając śluby wieczyste w 1991 r. Oprócz 40 prac naukowych jest współautorem cieszących się dużym powodzeniem książek popularno- naukowych. Jest kuratorem Watykańskiej Kolekcji Meteorytów. W 1996 r. brał udział w wyprawie poszukującej meteorytów na Antarktydzie. W 2000 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem jedną z asteroid: 4597 Consolmagno, zwaną potocznie „małym koleżką”. Jezuita uważa, że religia i nauka nie powinny zwalczać siebie nawzajem. Mówi: „Religia potrzebuje nauki, aby trzymać się z dala od przesądów i być blisko rzeczywistości, aby chronić się przed kreacjonizmem, który koniec końców jest rodzajem pogaństwa, gdyż zamienia Boga w bożka przyrody”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]