Reklama

Bp Janiak zawieszony, abp Ryś administratorem w Kaliszu

Bp Janiak zawieszony, abp Ryś administratorem w Kaliszu

25.06.2020
Czyta się kilka minut
Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został mianowany administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej – poinformował dziś w południe Watykan. Ta decyzja oznacza zawieszenie w czynnościach biskupa ordynariusza Edwarda Janiaka.
Abp Grzegorz Ryś w kościele Mariackim, Kraków, 2014 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Z

Zgodnie z prawem kościelnym administrator sede plena zarządza diecezją „w okresie poważnej, lecz w założeniu tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza”. Administratorowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki biskupa ordynariusza.

Decyzja papieża Franciszka jest reakcją na skandale, do jakich doszło w diecezji kaliskiej pod rządami bp. Edwarda Janiaka. Chodzi o ukrywanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich przedstawionych w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, ale też o zmuszanie księży, którzy przekazywali biskupowi informacje na ten temat, do łamania prawa – tuszowania przestępstw i składania fałszywych zeznań.

Watykan uznał, że w tej sytuacji diecezją nie może kierować ani oskarżany o łamanie prawa biskup, ani jego biskup pomocniczy, który zwyczajowo przejmuje funkcję ordynariusza, gdy ten zostaje zawieszony w sprawowaniu władzy.

Tym samym potwierdziły się informacje, które udało mi się pozyskać w Watykanie dwa dni temu, że „sprawa bp. Janiaka zmierza ku końcowi”. Bez wątpienia film braci Sekielskich i doniesienia medialne przyczyniły się do ustanowienia tymczasowego zarządu w oczekiwaniu na ostateczną decyzję kongregacji i papieża Franciszka.

Dochodzenie przeciwko bp. Janiakowi toczyło się w Kongregacji ds. Biskupów od 2018 r. Kilka dni temu napisał o tym Zbigniew Nosowski, sugerując, że sprawa sprzed dwóch lat utknęła w martwym punkcie. Idąc tym tropem, przekazałem do Stolicy Apostolskiej pytanie o stan sprawy, dołączając kopię artykułu i relacjonując jego najważniejsze ustalenia. Moi rozmówcy zapewniali mnie wówczas, że „sprawa nie została wyciszona” i biegnie normalnym torem, zmierzając ku zakończeniu. Przyznali też, że wobec ostatnich doniesień medialnych „trudno udawać, że nic się nie dzieje” i że decyzje powinny zostać podjęte dla dobra Kościoła.

Czytaj także: Niespodziewane odsłonięcie życia wewnętrznego tej części polskiego Kościoła, którą tworzą ludzie posiadający święcenia biskupie, przybrało formę tragifarsy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

(cały wierszyk pod poprzednim artykułem): _______________ (...) Widząc, że się nie ukryje filmowców przesłanie, prymas przesłał je na czyjeś biurko w Watykanie. ___ Choć ten donos, ta przesyłka, wcale go nie kręcił, lecz by sam nadstawiać tyłka, jeszcze mniej miał chęci. (10) Nius brzmiał: Biskup się ześwinił - publicznie. Jest klapa. Nie to, że zszedł z prostej linii, lecz że dał się złapać... (...) Gdy trwa walka o wartości, wicie, rozumicie, nie pokazuj publiczności pęknięć w monolicie! ___ A ten pisze tłustym drukiem i czarno na białym?! Trzeba zrobić szlus z tym zbukiem, pozbyć się zakały! ___ Już po kuriach, trybunałach krążą listu kopie, zatem Polak, choć patałach, rzyć koledze skopie. ___ A jak Polak w tym nawali, to stolica święta Janiakowi da popalić tak, że popamięta... (...)

facet od dawna uwikłany w afery pedofilskie, od dawna alkoholik, wielokrotnie przez swych księży oskarżany o mobbing - wiedzieli o tym wszyscy co powinni i wielu postronnych, ale dopiero musieli Sekielscy o tym film nakręcić, musiały ofiary krytych przez niego pedofilów wykrzyczeć publicznie swą krzywdę, musiał się wreszcie spić do nieprzytomności, musiało to na jaw wyjść, musiały o tym wszystkie media trąbić, by w końcu ktoś na samej górze, najwyraźniej niechętnie i zgrzytając zębami, zdecydował się zawiesić gościa w "duszpasterskich obowiązkach" - taki jest ten kościół, taka scheda po JP II, obrzydliwe

.... autorskie dzieło przenajświętszego santo subito.

A co na to nasz toruński nadpapież?

Widzę, że Janiak zapłacił za swój błąd. Przypominam o jednym że mam tygodnik za obiektywne medium w Polsce. I bardzo sobie je cenię. Obiektywizm wymaga pokazywania dwóch stron medalu. I z chęciom poczytałbym również o zasługach Janiaka dla kościoła i społeczeństwa, wiernych. Bo nie mam go za złego człowieka tylko lekkomyślnego, popełniającego błędy, czasem łamiącego prawo. Chciałbym przypomnieć, że wszyscy je popełniamy. Staramy się chronić bliskie nam osoby. Bo kościół dla Janiaka był jak rodzina. Świadczą o tym głupstwa, które zrobił. Kościół to rodzina. Ułomność mamy wpisaną w mentalność ludzką. Nie ma ludzi idealnych, są jedynie ludzie starający się być lepszymi ludźmi. Jako Piotr nie mogę pozwolić na to, żeby jego głupota i ślepa troska o kościół przysłoniła jego zasługi. Bo tacy ludzie mają ich wiele. I z chęciom poznałbym tą drugą stronę medalu. Tego wymaga obiektywna prawda. Obiektywizm nie polega na żywieniu się upadkami. Jestem pewien jednego, że Janiak nie zdawał sobie sprawy z tego że jego ignorancja wyrządzi komuś krzywdę. Jedną stroną medalu żywi się ten, który chce szkodzić. Janiak zapłacił za własną głupotę. Czas porozmawiać o tym , czy dzięki zasługą częściowo się zrehabilitował. I porozmawiać o tym jaki to tak na prawdę człowiek. Nie można pozwolić na to, żeby ludzkie upadki przekreślały człowieka. Bo upadamy wszyscy. =====>https://www.youtube.com/watch?v=ChcR2gKt5WM

Bez gniewu. Do ról społecznych, zwłaszcza tych mających znaczny potencjał wpływu na losy innych (premier, minister, biskup, ale też np. kierowca) przypisane są nakazy, zakazy, odpowiedzialności, w tym reguły kolizyjne na wypadek konfliktu interesów. Tam, gdzie zachowanie kogoś takiego interferuje z losami innych - tam nie ma miejsca na równorzędność bezwzględnych wymagań oraz ludzkiego współczucia i innych popędów. Janiak ma zapłacić za WIELOLETNIE świadome gwałcenie roli społecznej, w której występował, w imię prywatnych sympatii, oznaczających, że swoją pozycję uznał za prywatną udzielną domenę, a jedni ludzie byli u niego trwale ważniejsi niż inni. Tym samym nie była to "chwila nieuwagi". On świadomie szkodził zarówno tym ludziom, jak i instytucji, która powierzyła mu tę robotę. Jest to potrzebne tej instytucji, tym skrzywdzonym ludziom i pewnie też jemu samemu. A my z tego ludzkiego współczucia możemy mu regularnie wysyłać smalec i cebulę, ale niekoniecznie palić mu świeczki pod ołtarzykiem. P.S. Zwracam też uwagę na fakt, że mówimy o facecie z doktoratem z etyki...

Leszek wszyscy łamiemy prawo. Bo tak wyglądają realia. Tylko nie każdego na tym się przyłapuje (np.: kierowcy itp). Ja jako człowiek mam sobie również wiele do zarzucenia. Bo tak wygląda życie. Jest takie powiedzenie znajdź mi człowieka a znajdę na niego paragraf. Na każdego coś się znajdzie. Wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy sami nie potrafią żyć. Ja wiem że kamieniami w innych najłatwiej się rzuca. Czemu nie kopnąć leżącego. Widzę że przyszedłeś się wyżyć na kościele. Kościół fakt popełnia błędy. Budują ideały według , których nie potrafią żyć (tak wygląda praktyka). Każdy z nas w ciągu swojego krótkiego życia rani ludzi, bliskich i tych których trzymamy dalej od siebie. Jest to wpisane w ludzką naturę. Każdy z nas w swoim życiu ma przewinienia, których się wstydzi. I jest to normalne . Bo jest to życie. Jeśli uważasz , że wyżywania się na biskupie z powodu jego głupoty jest sposobem na spędzanie czasu to nie jesteś od niego w niczym lepszy. A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? ... Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego. ========>https://www.youtube.com/watch?v=1eT9wne1CV4

W ciągu życia podejmujemy miliony decyzji i wypowiadamy miliony słów, które przekładają się na czynny . Mają na to wpływ różne czynniki i bodźce (stan psychiczny ,stres, nastrój, odczucia, więzi , zmęczenie, wiek, doświadczenia życiowe, urazy, popęd, korzyści itp.). Ludzkie działania zawsze mogą się komuś nie spodobać. Będą zadowoleni i nie zadowoleni. W życiu wypowiadamy wiele słów i podejmujemy wiele decyzji za które kiedyś każdy może zapłacić. W zależności czy kiedyś znajdą się ludzie, którzy będą chcieli w tym grzebać. Media potrafią manipulować ludźmi. To trzecia grupa trzymająca władzę. Zapominają o jednym, że bawią się ludzkim życiem i ludzką przyszłością. Media z tyrana mogą zrobić bohatera a z bohatera tyrana. Ludzi podaje się praniu mózgu. Niszczy się ludzi dla dobrego tematu i sensacji. Bo dobry temat to pieniądz z którego utrzymują się media. W życiu podejmujemy miliony złych decyzji. Którymi możemy kogoś urazić, obrazić, zranić a nawet skrzywdzić. Tak wygląda życie.

Prawo i aparatura prawa zawsze jest bezduszna. Chrystus łamał prawo i przyjęte zwyczaje. Nie pozwolił ukamienować ladacznicy. Nawet do łotra na krzyżu powiedział jeszcze dziś będziesz zemną w raju. Zadawał się z celnikami i samarytanami. Robił coś co nie podobało się ludziom (żydom). Bo mieli oni swoją tradycje i swoje zasady. Kiedy jest mowa o przestępstwie. Zawsze mamy do czynienia z ofiarą i przestępcom. I musimy pamiętać, że dwie strony to ludzie. Pamiętać o domniemaniu niewinności. Kościół potępia grzech nie człowieka. I każdemu daje szanse odpokutować. Taką samą szanse dostał św. Paweł, który stał za zbrodniami na Chrześcijanach a to większe przewinienie. Osobiście uważam , że pedofilów dla dobra organizacji należy usunąć z stanu kapłańskiego. Jeśli chodzi o wiernych. To proszę ich o wybaczenie, za to że jako Piotr porzuciłem kościół ale jest to ponad moje siły. Jest to również spowodowane brakiem niezbitych dowodów na dokonany wybór mojej osoby przez Boga. Nie chce żyć w kłamstwie . Zresztą do porządków w kościele się nie nadaje bo jestem miłosierny jak Pan Bóg. I się do tego nie nadaje. Jednym słowem nie nadaje się na PIOTRA. Nie nadaje się do władania kościołem. Nie chce się brudzić tymi sprawami przed Bogiem, Bo mi nawet pedofila szkoda. Wiem, że to ludzie z źle ukształtowaną osobowością seksualną. I wiem, że celibat szkodzi kościołowi. To mój prywatny pogląd. Dla tego was wiernych i kościół proszę o wybaczenie. Bo do władzy się nie nadaje. Bo mam sumienie, honor i godność. I specjalnie dla was kochani kawałek. Mam nadzieje, że kiedyś mi wybaczycie i kościołowi błędy. =====>https://www.youtube.com/watch?v=BS6uKBxsGAI

Właśnie przeczytałem, że Janiak ma zakaz przebywania na terenie diecezji... https://ekai.pl/nuncjatura-bp-janiak-z-zakazem-przebywania-w-diecezji-kaliskiej/?fbclid=IwAR0-CfYEa2BunYg8jMRD-yTvrC2-_sCM85n3TAAo-GL_o40WuQ0SJWccuRk

Jest wiele takich miejsc. Jednym z nich jest Srebrna Góra w Krakowie. Pośród wzgórz i lasów, żyje zakon Kamedułów. Są tam wolne eremy.Może drogi bracie w Chrystusie, Janiaku, w jednym z nich powinieneś zamieszkać? W jakim celu? By pokutować za swoje grzechy i cudze, oraz za zgorszenie do jakiego dopuściłeś, jako biskup KK. To samo dotyczy, jego nieujawnionych kolegów. Bóg jest Miłosierny, tego nauczałeś od lat, może warto odkryć to w swoim życiu. Najwyższy już czas.

Po ludzku nie ma szans na to, by Kościół w Polsce stanął w prawdzie i miłosierdziu wobec ofiar, by oczyścił się i rozliczył nie tylko przestępców (w których wciąż wielu widzi ofiary niesłusznych oskarżeń), ale także tych, którzy przez lata umożliwiali ich działanie w imię fałszywego miłosierdzia czy korporacyjnej solidarności. Milczenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, rady stałej Episkopatu, wszystkich metropolitów i rzeszy biskupów ordynariuszy, a także nuncjatury już nie tylko po filmie braci Sekielskich, ale też po bezprecedensowym ataku bp. Edwarda Janiaka na prymasa Polski Wojciecha Polaka, jest tego smutnym potwierdzeniem. Jedyne, co mają biskupi dla ofiar najpierw przestępców, a potem zaniedbań i naruszeń obowiązków, to... no właśnie, milczenie. Autor: Tomasz P. Terlikowski, Rzeczpospolita https://www.rp.pl/Plus-Minus/306199995-Tomasz-P-Terlikowski-Nie-ma-szans-by-Kosciol-sie-oczyscil-i-rozliczyl.html

masz rację. Nikt bowiem nie lubi, by o jego grzechach rozprawiali na dachach. Z tego właśnie, wypływa moc szatana, który dobrze wie, że człowiek stara się ukryć swoje grzechy, przed Bogiem, ludźmi i samym sobą.Duchowni w tym biskupi, to nie są nadludzie, tylko tacy sami grzesznicy, jak inni, czasem nawet więksi, jako uczy życie.Tylko widzisz EM emek, tak po ludzku, to Kościół od setek lat, nie powinien istnieć, ewentualnie tylko w podręcznikach historii. Tu masz empiryczny dowód na funkcjonowanie w KK nie tylko pierwiastka ludzkiego,tylko na ewidentne działanie w nim, Boga Ducha Świętego, który w odpowiednim czasie, poprzez ludzi, czyni co czyni. Bo ludzie doprowadzają do upadku i ludzie z upadku podnoszą. Dlatego więcej ufności EM emek. A ufność czerpie się naczyniem, zwanym wiarą.

w kategorii 'dowodów empirycznych' rzecz jasna nie jest Pan oryginalny, podobne dyrdymały powielało przed Panem wielu wiejskich plebanów i katechetów bez talentu - mam wrażenie, ze do 'naczynia zwanego wiarą' zagarnia Pan nie tylko przeżute i wyplute przez rozum odpadki, ale też mnóstwo mnóstwo zwykłych śmieci - to u Pana swoisty kompostownik, na którym nie dziwota, że pospolite chwasty się panoszą
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]