Bp Janiak zawieszony, abp Ryś administratorem w Kaliszu

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został mianowany administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej – poinformował dziś w południe Watykan. Ta decyzja oznacza zawieszenie w czynnościach biskupa ordynariusza Edwarda Janiaka.

25.06.2020

Czyta się kilka minut

Abp Grzegorz Ryś w kościele Mariackim, Kraków, 2014 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA /
Abp Grzegorz Ryś w kościele Mariackim, Kraków, 2014 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA /

Zgodnie z prawem kościelnym administrator sede plena zarządza diecezją „w okresie poważnej, lecz w założeniu tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza”. Administratorowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki biskupa ordynariusza.

Decyzja papieża Franciszka jest reakcją na skandale, do jakich doszło w diecezji kaliskiej pod rządami bp. Edwarda Janiaka. Chodzi o ukrywanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich przedstawionych w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, ale też o zmuszanie księży, którzy przekazywali biskupowi informacje na ten temat, do łamania prawa – tuszowania przestępstw i składania fałszywych zeznań.

Watykan uznał, że w tej sytuacji diecezją nie może kierować ani oskarżany o łamanie prawa biskup, ani jego biskup pomocniczy, który zwyczajowo przejmuje funkcję ordynariusza, gdy ten zostaje zawieszony w sprawowaniu władzy.

Tym samym potwierdziły się informacje, które udało mi się pozyskać w Watykanie dwa dni temu, że „sprawa bp. Janiaka zmierza ku końcowi”. Bez wątpienia film braci Sekielskich i doniesienia medialne przyczyniły się do ustanowienia tymczasowego zarządu w oczekiwaniu na ostateczną decyzję kongregacji i papieża Franciszka.

Dochodzenie przeciwko bp. Janiakowi toczyło się w Kongregacji ds. Biskupów od 2018 r. Kilka dni temu napisał o tym Zbigniew Nosowski, sugerując, że sprawa sprzed dwóch lat utknęła w martwym punkcie. Idąc tym tropem, przekazałem do Stolicy Apostolskiej pytanie o stan sprawy, dołączając kopię artykułu i relacjonując jego najważniejsze ustalenia. Moi rozmówcy zapewniali mnie wówczas, że „sprawa nie została wyciszona” i biegnie normalnym torem, zmierzając ku zakończeniu. Przyznali też, że wobec ostatnich doniesień medialnych „trudno udawać, że nic się nie dzieje” i że decyzje powinny zostać podjęte dla dobra Kościoła.

Czytaj także: Niespodziewane odsłonięcie życia wewnętrznego tej części polskiego Kościoła, którą tworzą ludzie posiadający święcenia biskupie, przybrało formę tragifarsy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej