Watykan: sprawa bp. Janiaka zmierza ku końcowi

„Sprawa na pewno nie została wyciszona” – mówi o zarzutach wobec bp. Janiaka nasz rozmówca w Watykanie. Jak długo poczekamy na jej rozstrzygnięcie?

24.06.2020

Czyta się kilka minut

Bp Edward Janiak / Fot. Maciej Konieczny / REPORTER /
Bp Edward Janiak / Fot. Maciej Konieczny / REPORTER /

Zarzuty wobec bp. Edwarda Janiaka przedstawione w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” to „zaledwie jedna piąta” tego, co zawarł w swojej skardze do Watykanu ks. dr Piotr Górski, były rektor kaliskiego seminarium duchownego. Już w 2018 r. złożył w nuncjaturze pismo oskarżające biskupa m.in. o to, że chronił kleryka podejrzanego o seksualne wykorzystywanie nieletnich (w jego komputerze znaleziono też sporo materiałów pedopornograficznych). Biskup nie tylko próbował wyciszyć sprawę, ale wręcz nalegał na dopuszczenie kleryka do święceń. Alumna wyrzucono z seminarium dopiero wtedy, gdy dopuścił się kolejnych czynów przestępczych i interweniowała policja. Jednak rektor, który sprzeciwił się biskupowi, stracił stanowisko i wylądował na wiejskiej parafii.

Historię opisał dwa dni temu Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Opowiedzieli mu ją księża z diecezji kaliskiej, którzy mają dość ukrywania prawdy o swoim biskupie i jego sposobie sprawowania posługi.

Dziennikarskie śledztwo, jakie przeprowadził Nosowski, pozwoliło postawić tezę, że Stolica Apostolska od dwóch lat nic nie zrobiła z wniesionym przeciwko Janiakowi oskarżeniem. Po przyjęciu skargi sprawa miała zostać wyciszona, być może dzięki częstym wizytom bp. Janiaka w Watykanie i dobrym kontaktom z asesorem z Sekretariatu Stanu.

Artykuł redaktora „Więzi”, który przesłałem i streściłem moim rozmówcom w Watykanie, zrobił duże wrażenie. „Sprawa jest zbyt głośna, żeby udawać, że nic się nie dzieje” – usłyszałem. Po kilku godzinach otrzymałem informacje na temat prowadzonego w Kongregacji ds. Biskupów od 2018 r. dochodzenia. „Są to informacje pewne i w zasadzie oficjalne” – jak mnie zapewniono, choć oczywiście urzędnicy kongregacji mają zakaz przekazywania ich na własną rękę mediom (dlatego moje źródło musi pozostać anonimowe).


Czytaj także: Niespodziewane odsłonięcie życia wewnętrznego tej części polskiego Kościoła, którą tworzą ludzie posiadający święcenia biskupie, przybrało formę tragifarsy.


 

„Sprawa na pewno nie została wyciszona” – mówi mój rozmówca. „Dwa lata to niby dużo, tak się wszystkim wydaje, ale proszę pamiętać, że w kongregacji pracuje 20 urzędników, którzy zajmują się sprawami biskupów z całego świata, nie tylko oskarżeniami, ale też nominacjami i codziennymi problemami. Procedury trwają długo, urząd jest niewydolny – to prawda. Ale nie było tu ukrywania prawdy. Za tego papieża to niemożliwe” – dodaje. Tłumaczy, że kongregacja musiała wystąpić o opinie z innych dykasterii: Sekretariatu Stanu (bo rzecz dotyczy biskupa), Kongregacji ds. Kleru (złożył ją duchowny – rektor seminarium), Kongregacji Nauki Wiary (dotyczy przestępstwa seksualnego wykorzystania osoby niepełnoletniej). „Na przygotowanie opinii każda z instytucji ma trzy miesiące” – broni się przedstawiciel Watykanu. Ale zapewnia, że „zostały już zebrane wszystkie dokumenty, teraz powinni otrzymać je kardynałowie i biskupi, członkowie kongregacji, i podjąć decyzję, poprzez głosowanie, jakie stanowisko zostanie przekazane papieżowi”.

Zatem – „wszystko zmierza ku końcowi. Chyba że pojawią się nowe okoliczności” – mówi mój rozmówca. A takimi mogą być choćby nowe zarzuty wobec bp. Janiaka, jakie pojawiły się w filmie braci Sekielskich. Jeśli kongregacja uzna, że należy dołączyć je do już niemal zakończonej sprawy, na rozstrzygnięcie i konkretne decyzje znów będziemy musieli poczekać.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej