Reklama

Borat i Bonaparte

Borat i Bonaparte

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Na zawodach strzeleckich w Kuwejcie doszło do skandalu: Maria Dmitrienko z Kazachstanu została uraczona na podium hymnem z filmu „Borat”.
K

Kiepskim pocieszeniem dla wściekłych Kazaszek i Kazachów był fakt, że szejkowie pomylili także hymn Serbii, gdyż pomylony hymn Serbii (podobny bodajże do polskiego) zapewne nie zawierał perełek w stylu „Kazachstan jest największym producentem potasu / inne kraje mają gorszy potas / inne kraje rządzone są przez małe dziewczynki”. Nie trzeba dodawać, że Kazachstan zyskał na świecie jakąkolwiek rozpoznawalność dopiero po filmie „Borat”. To samo można powiedzieć o hymnie lidera produkcji potasu, choć warto wspomnieć, że wersja oryginalna jest jeszcze lepsza, gdyż została poprawiona przez samego Nursułtana Nazarbajewa, który dopisał to i owo.

Przypadek urażonej Kazaszki skłonił mnie do zadumy nad fenomenem hymnu, tak namiętnie śpiewanego z okazji sportowych. Niemcy nie śpiewają pierwszych dwóch zwrotek swego prawdziwego hymnu, my zaś śpiewamy właściwie tylko dwie pierwsze. Niemcy...

1676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]