Reklama

Ładowanie...

Bohaterowie się zestarzeli

17.03.2013
Czyta się kilka minut
Czy prezydent Komorowski był niegrzeczny i obraził weteranów walki z komuną? A może powiedział prawdę: kolegom mają pomagać koledzy, państwo jest tu na ostatnim miejscu?
D

Dyskusja trwa. Tymczasem bohaterowie są coraz starsi. Wielu z nich nie poradziło sobie w życiu: chorują, biedują, umierają w samotności. Państwo – na pierwszym czy ostatnim miejscu – dłużej nie może być obojętne.

W NOCLEGOWNI Z ORDEREM
Na zwalistego, siwowłosego sześćdziesięciolatka trafiłem przypadkiem, w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa. Przysiadł się do kawiarnianego stolika, gdy usłyszał, o czym mowa: jak pomagać weteranom walki z systemem komunistycznym?
Powiedział tak: – A więc walczyłem z komuną przez 30 lat. Tu jest recepta na 350 złotych. Oczywiście nie wykupię wszystkiego. Na lekarstwa wydam stówę, po zapłaceniu rachunków na życie zostanie mi czterysta. Pisz pan to wszystko! Mieszkania się nie dorobiłem. Wynajmuję 38 metrów w Warszawie. Że na prowincji taniej? Taniej. Mieszkam tu, żeby mieć blisko do Instytutu Kardiologii. Czasem zalegam z...

17332

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]