Reklama

Bohater na manowcach

Bohater na manowcach

02.07.2012
Czyta się kilka minut
W seminarium panowało przekonanie, że kleryk jest jak saper: myli się tylko raz. Wysiłek wielu z nas polegał na tym, by pokazać przełożonym, że jest się idealnym, aby uniknąć usunięcia. To rodziło problemy.
fot. Lech Gawuc / Reporter
W

W czerwcu tego roku minęło 10 lat od moich święceń kapłańskich. Patrząc obiektywnie, nie jest to okres wystarczająco długi, by robić wielkie podsumowania, globalne bilanse czy kategoryczne rozliczenia. Subiektywnie rzecz ujmując, zbyt mało stało się w moim dotychczasowym kapłańskim życiu, bym mógł nazwać siebie księdzem doświadczonym. Nie przeżyłem poważnych kryzysów, załamań i zwątpień, nie wycierpiałem też krzywd od biskupów, proboszczów czy wiernych świeckich, więc mogę uczciwie powiedzieć, że było i jest mi w kapłaństwie dobrze. Gdy otrzymałem propozycję napisania tekstu w ramach cyklu: „Najtrudniejszy zawód świata”, który – w zamierzeniu pomysłodawców – ma poszukiwać przyczyn trudności w życiu duchownych i prób ich rozwiązywania, nie wiedziałem, jaki postawić sobie problem, by zmierzyć się z nim wiarygodnie i choć trochę kompetentnie. Ostatecznie zdecydowałem się na pytanie: do...

8201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]