Reklama

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością

23.04.2017
Czyta się kilka minut
600 lat temu ślub króla Jagiełły z Elżbietą Granowską wywołał skandal. Elżbieta stała się najbardziej znienawidzoną królową z dynastii Jagiellonów.
Inscenizacja ślubu Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Sanok, czerwiec 2014 r. Obok: Elżbieta Granowska na anonimowym obrazie z XVIII wieku. Fot. SILAR / WIKIPEDIA.ORG
D

Dnia 1 maja Roku Pańskiego 1417 najwyżsi dostojnicy Królestwa Polskiego zjechali do Sanoka, wówczas ważnego miasta w województwie ruskim. Nie domyślali się, jakie to sprawy wagi państwowej były powodem zwołania tak nagle obrad rady koronnej – grupy najwyższych ludzi w państwie, uczestniczących u boku króla w podejmowaniu decyzji.

Spotkanie na sanockim zamku okazało się zasadzką, którą zgotował im osobiście król Władysław Jagiełło. Owdowiały niedawno monarcha postawił bowiem magnatów przed faktem dokonanym: obwieścił, że podjął decyzję, iż weźmie ślub. Wybranką nie będzie zaś żadna z zagranicznych księżniczek, ale polska szlachcianka Elżbieta Granowska z Pileckich.

Takie małżeństwo nie niosło żadnych korzyści politycznych, Elżbieta nie wywodziła się z królewskiego rodu, a ponadto była wówczas trzykrotną wdową z pięciorgiem dzieci. Dostojnicy zaprotestowali. Na próżno....

14545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]