Reklama

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością

23.04.2017
Czyta się kilka minut
600 lat temu ślub króla Jagiełły z Elżbietą Granowską wywołał skandal. Elżbieta stała się najbardziej znienawidzoną królową z dynastii Jagiellonów.
Inscenizacja ślubu Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Sanok, czerwiec 2014 r. Obok: Elżbieta Granowska na anonimowym obrazie z XVIII wieku. Fot. SILAR / WIKIPEDIA.ORG
D

Dnia 1 maja Roku Pańskiego 1417 najwyżsi dostojnicy Królestwa Polskiego zjechali do Sanoka, wówczas ważnego miasta w województwie ruskim. Nie domyślali się, jakie to sprawy wagi państwowej były powodem zwołania tak nagle obrad rady koronnej – grupy najwyższych ludzi w państwie, uczestniczących u boku króla w podejmowaniu decyzji.

Spotkanie na sanockim zamku okazało się zasadzką, którą zgotował im osobiście król Władysław Jagiełło. Owdowiały niedawno monarcha postawił bowiem magnatów przed faktem dokonanym: obwieścił, że podjął decyzję, iż weźmie ślub. Wybranką nie będzie zaś żadna z zagranicznych księżniczek, ale polska szlachcianka Elżbieta Granowska z Pileckich.

Takie małżeństwo nie niosło żadnych korzyści politycznych, Elżbieta nie wywodziła się z królewskiego rodu, a ponadto była wówczas trzykrotną wdową z pięciorgiem dzieci. Dostojnicy zaprotestowali. Na próżno....

14545

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]