Reklama

Blokada trwa

Blokada trwa

06.06.2007
Czyta się kilka minut
Zbyt łatwo przywykliśmy do istnienia na polskiej mapie politycznej zjawiska, któremu na imię Samoobrona.
O

Odkąd Andrzej Lepper zagościł w mediach, dzięki blokadom dróg, wywożeniu na taczkach, obrzucaniu błotem Leszka Balcerowicza i wysypywaniu zboża na tory, słychać ten sam argument, uzasadniający jego obecność: takie są reguły demokratycznej gry. Musimy liczyć się z konsekwencjami: z tym, że w światłach kamer stanie szaleniec albo oszust. Zdrowy organizm na pewno poradzi sobie z taką chorobą. Przeżyjemy, zapomnimy.

Na to się jednak nie zanosi. Samoobrona nie jest chwilową przypadłością młodej demokracji, czymś w rodzaju trądziku albo niestrawności. To raczej choroba przewlekła, psucie państwa rozłożone na lata i kadencje. Trwa już 16 lat, prawie tyle, co niepodległa Polska. Niszczy od środka, chwilami jedynie przechodząc w stan uśpienia. Teraz znowu daje znać o sobie: ostatnie pół roku to istny fajerwerk skandali z udziałem głównych twarzy Samoobrony. Najpierw,...

4887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]