Reklama

Ładowanie...

Błędne koło – i my

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: W przeszłości polska polityka wobec Bliskiego Wschodu była pokrewna naszej polityce wobec USA. Jeśli Stany zajmowały jakieś stanowisko, my zajmowaliśmy zbliżone. Dziś wypracowujemy własny pogląd na Bliski Wschód. Rozmawiała Patrycja Bukalska
P

Patrycja Bukalska: Opublikowaliśmy w "TP" wiele głosów w dyskusji o Bliskim Wschodzie. Zaczęło się od "Flotylli Wolności", ale dziś główny temat to kwestia uznania przez ONZ niepodległości Palestyny. Jak do tego ustosunkuje się Polska?

Marcin Zaborowski: Wiemy już, że jeśli do głosowania wniosku Autonomii Palestyńskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dojdzie, to USA go zawetują. Autonomia Palestyńska i niektóre kraje arabskie chcą szybkiego rozstrzygnięcia: chciałyby stworzyć sytuację, w której strony konfliktu i najważniejsze zainteresowane państwa musiałyby jasno się opowiedzieć. Waszyngton tego nie chce, bo znalazłby się w trudnym położeniu. Stara się o bardziej wyważony stosunek do sporu izraelsko-palestyńskiego, wspierał rewolucje w Afryce Północnej, a zawetowanie wniosku Palestyńczyków byłoby argumentem dla tych, którzy twierdzą, że Stany...

9579

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]