Reklama

Biznes pokoleniowy

Biznes pokoleniowy

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Z branżą bursztynniczą zawodowo związanych jest na Pomorzu blisko 10 tys. osób. W Gdańsku działa największa na świecie liczba warsztatów i pracowni zajmujących się produkcją wyrobów z "bałtyckiego złota.
O

Ok. 70 proc. światowego rynku sprzedaży wyrobów z bursztynu należy do Polski, z czego większość jest eksportowanych z Gdańska. Prawie 40 proc. polskiej biżuterii srebrnej produkuje się właśnie w województwie pomorskim; głównie w małych, rodzinnych firmach. To biznes pokoleniowy - na ogół zbyt biedny, by zatrudniać kilkanaście osób, ale wystarczająco dochodowy, by utrzymać rodzinę. Ludzie żyjący z bursztynu twierdzą, że jakieś trzy lata temu samorząd przebudził się, odkrywając, iż bursztyn może stać się regionalną i polską marką eksportową, jak francuskie sery czy szwajcarskie zegarki.

15 lat temu Ewa Rachoń pierwszy raz usłyszała od twórców biżuterii bursztynowej, że można byłoby zorganizować w Gdańsku targi jubilerskie. O bursztynie wiedziała tyle, że mamy go pod nogami i jest pożądany. A to za sprawą 14-letniego brata biegającego nad morze i czatującego w...

5962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]