Reklama

Biblioteki od macochy

Biblioteki od macochy

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Rząd norweski w przyjętej w 2000 r. ustawie bibliotecznej postanowił, że czytelnik nie może mieć do biblioteki dalej niż dwa kilometry.
W

W połowie lat 90. bibliotekarze norwescy stwierdzili spadek zainteresowania czytelników literaturą norweską. Szybko opracowali raport i złożyli go w parlamencie. Posłowie nie tylko go przeczytali, ale natychmiast zareagowali. Wydawnictwa, księgarnie i biblioteki publiczne otrzymały specjalną dotację na wydawanie i popularyzację dawnych i współczesnych pisarzy norweskich. W programie tym znalazło się również organizowanie spotkań, konkursów, wieczorów poezji i prozy, głośnego czytania dzieciom, głównie w bibliotekach publicznych.

Nikt się nie zająknął, że są to formy rodem z XIX wieku, że najważniejszy jest internet, bo to okno na świat, główne źródło wszelakiej informacji itd. Działo się tak dlatego, że internet w Norwegii jest powszechny, ale tradycja, kultura oraz obyczaj traktowane są jako najwyższe wartości i otaczane szczególną opieką państwa, samorządów...

10494

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]