Reklama

Bezdomne psy

Bezdomne psy

26.04.2011
Czyta się kilka minut
Jean Rolin, pisarz: Dotarłem do początków najstraszniejszego wynalazku XX wieku, czyli komory gazowej. Miała ona oczywiście związek z bezpańskimi psami. Francuski uczony żyjący w Istambule na początku XX wieku stworzył na zamówienie tureckiego rządu projekt pomieszczenia, do którego miano wprowadzać psy, a następnie wpuszczać do środka trujący gaz. Rozmawiał Paweł Sulik
P

Paweł Sulik: W wydanej właśnie w Polsce książce "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa" twierdzi Pan, że obecność na ulicach bezpańskich psów to znak upadku państwa.

Jean Rolin: Podczas lektury wielu książek, jak i dokonując osobistych obserwacji, odkryłem, że wojnom, kataklizmom i dramatycznym przemianom społecznym zawsze towarzyszą bezdomne psy.

Widziałem państwa w czasach przewrotów i wojen: wszędzie tam pojawiały się stada bezdomnych psów. Z drugiej strony bywa tak również w stabilnych i w miarę zamożnych państwach, na przykład w Chile, gdzie w stolicy, sto metrów od Pałacu Prezydenckiego, spotykałem regularnie stada tych zwierząt. Zdarza się wreszcie, że one są gdzieś wokół nas i dopiero kryzys sprawia, że je zauważamy.

Zatłoczone i jazgotliwe bałkańskie miasta, jak Sarajewo czy Mostar, w trakcie wojny...

11695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]