Reklama

Cena zwycięstwa

Cena zwycięstwa

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Śmierć dyktatora pieczętuje koniec jego 42-letniego reżimu. Czy to także koniec wojny domowej i początek nowej, lepszej, demokratycznej Libii? Na odpowiedzi trzeba poczekać. Sposób, w jaki zginął Muammar Kaddafi, nie rokuje najlepiej.
Misurata, 23 października 2011 r. / fot. Philippe Desmazes / AFP / East News
W

W dzień po śmierci Kaddafiego mój przyjaciel z Bengazi, Osama Alfitory, redaktor naczelny nowo powstałego magazynu "The Libyan" (Libijczyk), napisał mi, że widział ciało "wściekłego psa" w chłodni targu warzywnego w centrum Misuraty; przywieziono je tu spod Syrty, gdzie zginął. Na Facebooku Osama dorzucił przerażające zdjęcie: kilku mężczyzn, w tym on, stoi wokół trupa Kaddafiego, trzymając palce ułożone w znak zwycięstwa.

Inny mój libijski przyjaciel, 62-letni przedsiębiorca Baszyr Alszaah z Misuraty - miasta, które podczas zakończonego właśnie powstania przez pół roku było oblegane przez wojska Kaddafiego - pisze mi teraz: "Jesteśmy bardzo szczęśliwi i nie mogę uwierzyć, że po 42 latach bezprawia zobaczyłem jego ciało wyłożone w chłodni naszego targu, to było niewiarygodne! Dziś możemy powiedzieć, że Libia jest wolna, że Kaddafi nie jest już zagrożeniem dla...

14812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]