Reklama

Bezczelna siła

Bezczelna siła

20.02.2007
Czyta się kilka minut
Krzysztof Wałaszek, "Polak jest najlepszy", 2001, akryl na płótnie
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - W Zachęcie dobiega końca wystawa "Malarstwo polskie XXI wieku". Sprowokowała do komentarzy zarówno artystów, jak i krytyków (pisaliśmy o niej także na łamach "TP", nr 1/07). Odniosła spektakularny sukces frekwencyjny. Czy to oznacza, że w naszym kraju przeżywamy renesans malarstwa?

PROF. MARIA POPRZĘCKA: - Nie sądzę. By mówić o renesansie, musielibyśmy przyjąć, że poprzedzał go jakiś okres śmierci, a przynajmniej letargu. Tymczasem malarstwo - zwłaszcza w Polsce - nigdy nie znalazło się w stanie uśpienia czy kryzysu. Moment lekkiego zachwiania jego pozycji przypadł na lata 70., kiedy ważne stały się różnego rodzaju działania konceptualne. Wtedy wydawało się, że młodzi, poszukujący i twórczy artyści w malarstwie się nie spełnią.

Ale już na początku lat 80. pojawiły się takie zjawiska jak Gruppa - współtworzący ją artyści...

13718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]