Reklama

Kradzież stulecia we Lwowie

Kradzież stulecia we Lwowie

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Zaginięcie cennych starodruków ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki to smutna i niepokojąca informacja. Pokazuje też, jak ważna dla dóbr kultury w tym kraju może być polsko-ukraińska współpraca.
Jacek Malczewski, Pytia, 1917 r., Lwowska Galeria Sztuki Repr. Jan Mehlich / wikipedia.org
W

W pierwszych dniach stycznia Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego ogłosiła, że z jej zbiorów zaginęło 95 starodruków oraz dwa rękopisy. Ich brak odkryto podczas inwentaryzacji przeprowadzanej na polecenie Tarasa Wozniaka, który jesienią ubiegłego roku został nowym dyrektorem muzeum. O przestępstwie natychmiast poinformowano ukraińskie Ministerstwo Kultury, Prokuratora Generalnego Ukrainy oraz policję.

Informacja o prawdopodobnej kradzieży wywołała duże poruszenie – nie tylko we Lwowie. Wszak zaginęła niemalże jedna szósta starodruków Muzeum Sztuki Dawnej Książki Ukraińskiej, które jest oddziałem Lwowskiej Galerii (w zbiorach tych było 586 ksiąg i 58 rękopisów). Do tego skradzione książki były bardzo cenne, przede wszystkim z XVII i XVIII wieku. Był wśród nich także egzemplarz datowanej na 1574 r. księgi liturgicznej „Apostoł”, wydanej we lwowskiej drukarni Iwana...

14896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]