Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kradzież stulecia we Lwowie

Kradzież stulecia we Lwowie

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Zaginięcie cennych starodruków ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki to smutna i niepokojąca informacja. Pokazuje też, jak ważna dla dóbr kultury w tym kraju może być polsko-ukraińska współpraca.
Jacek Malczewski, Pytia, 1917 r., Lwowska Galeria Sztuki Repr. Jan Mehlich / wikipedia.org
W

W pierwszych dniach stycznia Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego ogłosiła, że z jej zbiorów zaginęło 95 starodruków oraz dwa rękopisy. Ich brak odkryto podczas inwentaryzacji przeprowadzanej na polecenie Tarasa Wozniaka, który jesienią ubiegłego roku został nowym dyrektorem muzeum. O przestępstwie natychmiast poinformowano ukraińskie Ministerstwo Kultury, Prokuratora Generalnego Ukrainy oraz policję.

Informacja o prawdopodobnej kradzieży wywołała duże poruszenie – nie tylko we Lwowie. Wszak zaginęła niemalże jedna szósta starodruków Muzeum Sztuki Dawnej Książki Ukraińskiej, które jest oddziałem Lwowskiej Galerii (w zbiorach tych było 586 ksiąg i 58 rękopisów). Do tego skradzione książki były bardzo cenne, przede wszystkim z XVII i XVIII wieku. Był wśród nich także egzemplarz datowanej na 1574 r. księgi liturgicznej „Apostoł”, wydanej we lwowskiej drukarni Iwana...

14896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]