Ładowanie...
Bez stygmatu
ANNA GOC: Czy chorzy psychicznie są w Kościele traktowani w sposób wyjątkowy?
KS. JAROSŁAW LIEBERSBACH CSSR: I tak, i nie. Na pewno Kościół nie zmienia istoty sakramentów ani warunków przystąpienia do nich, bo to jest poza możliwościami Kościoła. Szczególne traktowanie przejawia się natomiast w indywidualnym podejściu do osób chorych psychicznie, które przystępują do sakramentu. Przykładem jest sakrament pokuty, podczas którego spowiednik, który wie o chorobie spowiadającego się, może uznać pewne zachowania za wytwór choroby, a nie świadome czyny.
Czy Kościół dostrzega problemy związane z przeżywaniem religijności osób chorych psychicznie?
W polskim Kościele coraz bardziej dostrzega się takie problemy, podobnie zresztą jak w społeczeństwie. Wciąż jednak mniej jesteśmy wrażliwi niż w krajach zachodnich. Jeszcze...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]