Reklama

Bez reguł

Bez reguł

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Nie sposób ocenić, czy w procesie Wojciecha Jaruzelskiego zapadnie jakikolwiek wyrok. Ale ważne, że do niego doszło: wymiar sprawiedliwości odważył się w końcu dokonać prawnej oceny wydarzenia, o którego sens w przyszłości spierać się będą głównie historycy.
P

Przemawiając przed warszawskim sądem, gen. Wojciech Jaruzelski po raz kolejny odegrał rolę, w której możemy go oglądać od lat. Rolę starego schorowanego generała, który musiał wprowadzić stan wojenny, by uniknąć radzieckiej interwencji, ale gdy tylko warunki na to pozwoliły, wspaniałomyślnie darował Polakom wolność. W przeciwieństwie do swoich wielu zwolenników, Jaruzelski dał do zrozumienia, że nie uważa PRL za krainę powszechnej szczęśliwości i przyznał, że zdarzały się w tej epoce rzeczy złe. Mało tego: wyraził nawet z tego powodu ubolewanie i po raz kolejny przeprosił.

Problem w tym, że stworzony przez niego w III RP obraz własnej biografii - szczerego patrioty i żołnierza frontowego, który wprawdzie nie chciał, ale musiał zostać przywódcą PRL, a dziś pada za to ofiarą niezasłużonej nagonki i politycznych procesów - nie wytrzymuje konfrontacji z ...

17049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]