Reklama

Beniowski w Afganistanie

Beniowski w Afganistanie

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Szalona historia polskiego mudżahedina została opowiedziana w równie szalonej formie animowanego dokumentu.
Kadr z filmu „Czarodziejska Góra” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
A

Adam Jacek Winkler – po raz kolejny wypadałoby się zawstydzić, że tak fascynującą postać z polskiego podwórka wziął na warsztat filmowiec z zagranicy. Choć trzeba zaraz dodać: przy znaczącym wkładzie finansowym ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, małopolskich funduszy regionalnych oraz krakowskiej Film Commission. I mimo że film „Czarodziejska Góra” wpisuje się w historię nie tylko lokalną, ma w sobie coś bardzo polskiego: połączenie idealistycznego „za wolność naszą i waszą” z naiwnym „ja z synowcem na czele i jakoś to będzie”. A do tego wieczny kompleks politycznego emigranta. To właśnie Winkler w stanie wojennym zatknął na szczycie Mont Blanc dwie flagi: Solidarności i poparcia dla Afganistanu napadniętego w 1979 r. przez Armię Czerwoną. Zdjęcia ze szczytu opublikował „New York Times”.

Rumuńska reżyserka Anca Damian, twórczyni animowanego dokumentu „Crulic. Droga...

4851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]