Reklama

Sanatorium przemienienia

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Muzyka Mykietyna, scenografia Bałki, reżyseria Chyry, libretto Sikorskiej-Miszczuk: czworo wybitnych twórców na nowo odczytało najsłynniejszą powieść Tomasza Manna.
„Czarodziejska góra”, Malta Festival Poznań, czerwiec 2015 r. Fot. Maciej Zakrzewski / MALTA FESTIVAL POZNAŃ
W

W „Śmierci w Wenecji” – zarówno w noweli Tomasza Manna, jak i filmie Luchina Viscontiego – Gustav von Aschenbach spostrzega w drodze na Lido fałszywego młodzieńca: pomarszczonego starszego mężczyznę z silnym makijażem, który miał imitować wygląd jego gładkich „rówieśników”. Napawa on pisarza/kompozytora odrazą, choć okrutna ironia Mannowskiego narratora nie pozostawia złudzeń: sam Aschenbach upodobni się przed śmiercią do tego, którym wcześniej pogardzał. W inscenizacji opery „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki, opowieść o dojrzewaniu i umieraniu została dosłownie ucieleśniona: charakteryzacja uczyniła śpiewaków fałszywymi młodzieńcami – a także fałszywymi starcami. Spektakl powstał na zamówienie Michała Merczyńskiego, dyrektora poznańskiego festiwalu „Malta”, gdzie miał właśnie...

6926

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]