Reklama

Sanatorium przemienienia

Sanatorium przemienienia

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Muzyka Mykietyna, scenografia Bałki, reżyseria Chyry, libretto Sikorskiej-Miszczuk: czworo wybitnych twórców na nowo odczytało najsłynniejszą powieść Tomasza Manna.
„Czarodziejska góra”, Malta Festival Poznań, czerwiec 2015 r. Fot. Maciej Zakrzewski / MALTA FESTIVAL POZNAŃ
W

W „Śmierci w Wenecji” – zarówno w noweli Tomasza Manna, jak i filmie Luchina Viscontiego – Gustav von Aschenbach spostrzega w drodze na Lido fałszywego młodzieńca: pomarszczonego starszego mężczyznę z silnym makijażem, który miał imitować wygląd jego gładkich „rówieśników”. Napawa on pisarza/kompozytora odrazą, choć okrutna ironia Mannowskiego narratora nie pozostawia złudzeń: sam Aschenbach upodobni się przed śmiercią do tego, którym wcześniej pogardzał. W inscenizacji opery „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki, opowieść o dojrzewaniu i umieraniu została dosłownie ucieleśniona: charakteryzacja uczyniła śpiewaków fałszywymi młodzieńcami – a także fałszywymi starcami. Spektakl powstał na zamówienie Michała Merczyńskiego, dyrektora poznańskiego festiwalu „Malta”, gdzie miał właśnie...

6926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]