Reklama

Bela Fleck & The Fleckstones: "Ten From Little Worlds"

Bela Fleck & The Fleckstones: "Ten From Little Worlds"

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Bela Fleck, muzyk grający na tak archaicznym i pozornie mało atrakcyjnym instrumencie jak banjo, to nie tylko wybitny wirtuoz, ale też sprawny kompozytor, aranżer i lider grupy o nazwie The Flecktones. W Polsce jest znany głównie w kręgach zbliżonych do jazzu, natomiast w Stanach należy do grona najpopularniejszych wykonawców muzyki wyrosłej z bluegrassu; dość wspomnieć, że jego zespół daje tam ok. 200 koncertów rocznie.
F

Fenomen Flecka polega przede wszystkim na niezwykłej umiejętności łączenia amerykańskiej tradycji muzycznej ze współczesnymi gatunkami (jazz funk, rock, folk, fusion), rytmami i brzmieniami; lider sam chętnie dodaje “pary" swojemu instrumentowi, stosując elektroniczne wspomagacze dźwięku. Charakterystyczna motoryka, żywiołowość i niemal ludyczny charakter tej muzyki, a przy tym niezwykle wysoki poziom samych kompozycji i gry członków zespołu powodują, że Flecktones bez problemu trafia w gusta zarówno szerokiego odbiorcy, jak i wyrobionego fana jazzu; wyważone proporcje między prostotą a wyrafinowaniem, inteligentny humor i pewien cudzysłów (polecam tu szczególnie “Ballad Of Jed Clampett") chronią równocześnie tę muzykę przed prostym zaszufladkowaniem.

Oprócz stałych członków Flecktones (Jeffa Coffina i braci Wootenów) na płycie możemy usłyszeć także Branforda...

1437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]