Reklama

„Będziesz mówić do obcej”

„Będziesz mówić do obcej”

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Ingeborg Bachmann, Paul Celan: CZAS SERCA. LISTY - miłosny dramat nadziei i rozpaczy, rwący się dialog, nierówny rytm odejść i powrotów, listów wysłanych i niewysłanych, wyznań i ukrytych w wierszach aluzji. Żar tych listów przejmuje dreszczem, a przy tym łączy się ze szlachetną ascezą słowa, z uporczywym szukaniem wyrazu dla niewyrażalnego. Pisze przecież do siebie dwoje wielkich poetów języka niemieckiego.
"

"Dwoje kochanków, którzy spotkali się w maju 1948 r. w okupowanym Wiedniu, miało za sobą skrajnie odmienne losy. Studiująca filozofię córka austriackiego członka NSDAP o niskim numerze legitymacji, i niemieckojęzyczny bezpaństwowy Żyd z Czerniowców, który stracił oboje rodziców w niemieckim obozie koncentracyjnym i sam przeżył rumuński obóz pracy". Sytuacja zarysowana w pierwszych zdaniach posłowia wydawców będzie mieć wpływ na dalsze relacje obojga. Celan miał wtedy 27 lat, Bachmann - niespełna 22 lata.

Ocalony z wojny, nadwrażliwy poeta staje się świadkiem i głosem pamięci Zagłady w języku narodu, który tę zbrodnię popełnił. Zadanie ponad siły, w dodatku jego ciężar potęgują oskarżenia o plagiat, fabrykowane przez Claire Goll, wdowę po poecie Yvanie Gollu, a podjęte przez niektórych krytyków. Celan czuje się zaszczuty, w tekstach krytycznych odnajduje...

4026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]