Reklama

Będzie bujało łódką

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Władimir Putin chce grać ciągle tę samą sztukę w starych dekoracjach. Inaczej nie umie. Tymczasem w Rosji zmniejsza się społeczne zapotrzebowanie na stabilizację – czyli zastój i uwiąd – a wzrasta na ferment i zmiany.
M

Majestatyczny mercedes w otoczeniu imponującego konwoju sunie przez puste ulice Moskwy. Na pasażera mercedesa czekają na Kremlu, w ociekających złotem salach, ociekający wazeliną dworzanie. „Władimir Władimirowicz Putin” – oznajmia mistrz ceremonii uroczystym głosem, naśladującym spikerów radiowych z czasów Stalina. Na wieży Spaskiej zegar wybija południe. Prezydent składa przysięgę, dotyka dłonią konstytucji. W przemówieniu zapewnia o przywiązaniu do zasad demokracji i obiecuje dołożyć starań, by polepszyć los każdego z obywateli.

W tym czasie policjanci przykładnie pałują tych, którzy kolejny dzień protestują przeciwko powrotowi na Kreml „tego złodziejaszka”.

STARE SZATY OJCA NARODU

Bizantyjska uroczystość zaprzysiężenia Putina, podczas której w minionym tygodniu biły wszystkie kremlowskie dzwony, miała pokazać miastu i światu, że oto na tron...

9943

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]