Reklama

Ładowanie...

Bariera

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Choć w ogromnej wiekszosci z nas tam nie było, choć w ogromnej większości o opisywanych przez Grossa sprawach nie wiedzieliśmy, to wszyscy czujemy, że ta sprawa dotyczy nas osobiście.
"

"Historia zagłady żydowskiego miasteczka" ukazała się 11 lat temu. Namiętna dyskusja, największa wśród naszych narodowych, trwa do dziś, podsycana kolejnymi książkami autora - Jana Tomasza Grossa. Jej zapis to dokument dramatycznego mocowania się świadomości Polaków z barierą oddzielającą - mówiąc słowami Jerzego Jedlickiego - "korpus sprawdzonej wiedzy historycznej od potocznej wiedzy ogółu społeczeństwa".

Czy bariera została pokonana? Czy sprawdzona wiedza historyczna o zbrodniach Polaków wobec Żydów w czasie hitlerowskiej okupacji dotarła do społecznej świadomości?

Michał Okoński: "Jacek Leociak porównał metody stosowane przez Grossa do elektrowstrząsów. 10 lat po »Sąsiadach« wygląda na to, że za pomocą elektrowstrząsów skamieliny polskich postaw naruszyć się nie udało".

.Marek Zając: "W świadomości wielu zaszczepiła się...

3979

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]