Reklama

Bałkańskie podróże do Hagi: skrucha czy rozsądek?

Bałkańskie podróże do Hagi: skrucha czy rozsądek?

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Trybunał Haski ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii - który wydawał się grzęznąć w pajęczynie wykrętnych tłumaczeń i przeszkód formalnych nie mniej niż proces w sprawie FOZZ w Polsce - w ostatnich dniach znów trafił na czołówki gazet.
S

Stało się tak za sprawą decyzji oskarżonego przez Trybunał premiera Kosowa, Ramusha Hajradinaja, by dobrowolnie udać się do Hagi, a także w obliczu grożącej Chorwacji perspektywy niepodjęcia z nią rozmów o członkostwie w UE, jeśli do 17 marca nie wyda Hadze generała Ante Gotoviny, także oskarżonego przez Trybunał. Ale w dziedzinie zaprowadzania sprawiedliwości dzieje się na Bałkanach znacznie więcej: przed dwoma tygodniami do Hagi trafił jeden z dowódców armii bośniackiej w latach 1993-96, Rasim Delić, a w minionym tygodniu w Bośni uruchomiono przy Sądzie Najwyższym Izbę ds. Zbrodni Wojennych, która może stać się pierwszą “ekspozyturą Hagi" na Bałkanach. Także z nieugiętej dotąd Serbii pojechało w ostatnich miesiącach do Holandii aż pięciu generałów...

Publicystę kusi, by odpowiedzialność Hajradinaja przeciwstawić egoizmowi generałów Gotoviny czy Mladicia (...

2696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]