Reklama

Auto-pojednanie czy auto-amnestia?

Auto-pojednanie czy auto-amnestia?

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Jedna data pojawia się w ostatnim czasie z niezwykłą mocą w świadomości Niemców: rok 1945. Dla jednych oznaczała ona klęskę, innym obiecywała wyzwolenie. Dziś powróciła z takim impetem, że emocjonalne dyskusje wokół niej toczą się w prawie wszystkich warstwach niemieckiego społeczeństwa.
"

"Godzina Zero", jak określono kiedyś rok 1945 - koniec czegoś i początek nowego - zdaje się nie przemijać. Mnóstwo książek i albumów, filmów i seriali dokumentalnych czy artykułów prasowych, których równoczesność nie mogła być przez nikogo “odgórnie" zaplanowana, zalała Niemców w 2003 r. Masa medialnych “produktów" na temat końca wojny w Niemczech pozwala już - przy różnej ich jakości, autentyczności i pozycji autorów - mówić niektórym komentatorom o “znaku historii" w rozumieniu Kanta. W pewnym sensie monument roku 1945 (jak sądzono, dobrze znany) dziś, po 58 latach, jawi się w nowym świetle - albo zostaje w takim przedstawiony.

Odkryte albo odkurzone wspomnienia zdobywają listy bestsellerów. Willy Peter Reese, młody żołnierz poległy w 1944 r. na froncie wschodnim, nim zginął, zdążył opisać potworności wojny, wydane w książce “Obcy samemu sobie" [tytuły w...

16457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]