Reklama

Aureolka

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Ojcowanie dryfuje w kierunku pomocy dziecku w nauce, spaceru, wyjścia do kina. Matka ciągle ma się oddawać dziecku totalnie.
M

Mamo, a w sumie dlaczego zawsze tyle szumu wokół Dnia Matki, a wokół Dnia Ojca już mniej? - pyta mój 11-letni syn, by dorzucić natychmiast (zdradzając rzeczywiste powody zaciekawienia), że ta sama sytuacja dotyczy dwóch innych świąt: dziewczyny i chłopaka. "Byłoby wspaniale - odpowiadam - gdyby 23 czerwca tatusiowie, podobnie jak mamy niecały miesiąc wcześniej, chwaleni byli pod niebiosa. Poczuliby wtedy słodki ciężar kulturowego uwielbienia". Kobieta słyszy refren: za nieprzespane noce, cierpliwość, wyrzeczenia i szereg innych deklinowanych na okrągło banałów, z głębokim doświadczeniem rodzicielstwa mających mało wspólnego, za to skutecznie wiążących w gorset ofiarniczy. Ściskając w dłoni podarowaną różę, nie powie przecież, że w tym kulcie nie ma miejsca na nią prawdziwą, tylko wzorowo odegra narzuconą rolę. I poprawi starannie aureolkę świętej cierpiętnicy.

...
2113

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]