Reklama

Arytmetyka oburzenia, arytmetyka bojkotu

Arytmetyka oburzenia, arytmetyka bojkotu

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Zachód najwyraźniej doszedł do wniosku, że granice jego tolerancji wobec chińskich represji w Tybecie nie zostały przekroczone. Bojkotu Olimpiady nie będzie. Ale tymczasem Zachód może zrobić rachunek sumienia.
J

Jak twierdzą chińskie władze, w marcowych zamieszkach w Tybecie zginęło 19 osób; według źródeł tybetańskich ofiar śmiertelnych było 140. Czy 140 zabitych wystarczy, żeby świat zareagował? Wygląda na to, że nie. Proszę więc wybaczyć pytanie, ale czy 250 ofiar sprowokowałoby bojkot olimpiady? Pięćset? Może dopiero tysiąc? Proszę się nie gniewać, ale ilu tybetańskich sprawiedliwych musiałoby zginąć, żeby wprowadzić embargo na import chińskich towarów albo blokadę chińskich portów?

Przyznaję: te pytania są moralnie przewrotne, ekonomicznie absurdalne, politycznie naiwne. Ale uświadamiają problem reakcji społeczności międzynarodowej na łamanie praw człowieka i aspiracji wielkiego narodu. Przypominają także o systemie relacji polityczno-ekonomicznych, którymi przywódcy państw Zachodu spętali sobie ręce.

Pan Cogito czyta o Tybecie
...

8383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]