Reklama

Archeologia stodoły

Archeologia stodoły

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Najważniejsza debata wolnej Polski przeorała świadomość elit. Społeczeństwa nie naruszyła.
J

Jan Tomasz Gross potrzebował czterech lat, by zrozumieć, o czym właściwie mówi relacja Szmula Wasersztajna. Czytelnicy pierwszego wydania "Sąsiadów" potrzebowali pół roku na zrozumienie, o czym właściwie pisze Gross (wcześniej prawie niezauważony przeszedł film Agnieszki Arnold). Ile będzie potrzebowało polskie społeczeństwo na przyswojenie wiedzy o tym, co się działo w miasteczkach Łomżyńskiego w lipcu 1941 r.?

Rozmowa niedokończona

Pewne jest jedno: podobnej debaty, jak ta sprzed 10 lat, wolna Polska nie przeżyła. Ówczesny dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Paweł Machcewicz we wstępie do wydanej przez Instytut publikacji "Wokół Jedwabnego" zauważa, że w szczytowym okresie, wiosną 2001 r., ukazywało się na ten temat sto kilkadziesiąt tekstów miesięcznie (początek fali to artykuł Jacka Żakowskiego "Każdy sąsiad ma...

19718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]