Reklama

Ładowanie...

Archeologia stodoły

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Najważniejsza debata wolnej Polski przeorała świadomość elit. Społeczeństwa nie naruszyła.
J

Jan Tomasz Gross potrzebował czterech lat, by zrozumieć, o czym właściwie mówi relacja Szmula Wasersztajna. Czytelnicy pierwszego wydania "Sąsiadów" potrzebowali pół roku na zrozumienie, o czym właściwie pisze Gross (wcześniej prawie niezauważony przeszedł film Agnieszki Arnold). Ile będzie potrzebowało polskie społeczeństwo na przyswojenie wiedzy o tym, co się działo w miasteczkach Łomżyńskiego w lipcu 1941 r.?

Rozmowa niedokończona

Pewne jest jedno: podobnej debaty, jak ta sprzed 10 lat, wolna Polska nie przeżyła. Ówczesny dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Paweł Machcewicz we wstępie do wydanej przez Instytut publikacji "Wokół Jedwabnego" zauważa, że w szczytowym okresie, wiosną 2001 r., ukazywało się na ten temat sto kilkadziesiąt tekstów miesięcznie (początek fali to artykuł Jacka Żakowskiego "Każdy sąsiad ma...

19718

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]