Reklama

Apokalipsa według de Oliveiry

Apokalipsa według de Oliveiry

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Ktoś, kto przypadkiem trafi na film Manoela de Oliveiry, może pochopnie stwierdzić, że dystrybutor usiłuje wpasować się repertuarem w nadciągającą kanikułę. Wszystko tu bowiem, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wygląda na wakacyjne kino podróżnicze.
-

---ramka 332747|prawo|1---Młoda Portugalka z 8-letnią córeczką wsiada na statek zmierzający do Bombaju, by tam spotkać się z mężem pilotem i wspólnie wyruszyć dalej na upragnione wakacje. Lecz od początku nasuwa się pytanie: dlaczego Rosa Maria, niczym współczesne wcielenie Vasco da Gamy, wybrała tak staroświecki i rozciągnięty w czasie sposób podróżowania? Dlaczego snuje się po kolejnych portach, odpowiadając na nie kończące się pytania dziewczynki: co to jest mit? cywilizacja? islam? dlaczego ludzie prowadzą wojny?

Odwiedzamy wraz z nimi Marsylię, Neapol, Ateny, Kair, Stambuł... - i nieprzerwanie towarzyszy temu kurs kulturoznawstwa śródziemnomorskiego. Nic dziwnego, Rosa Maria jest historykiem i po raz pierwszy może zobaczyć te wszystkie pamiątki, o których dotychczas jedynie czytała w książkach. Dla wielu będą to informacje oczywiste - ot, skrojone na...

4782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]