Reklama

Ładowanie...

Ani książę, ani kupiec: obywatel

11.04.2004
Czyta się kilka minut
W orędziu na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru Jerzy Jarocki napisał: Rozpoczął się bezpardonowy, krwawy spór o koncepcję Człowieka. Teatr nie będzie mógł milczeć. Krakowskie Reminiscencje doskonale wpisały się w ów dyskurs.
2

29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny odbył się w dniach 25-28 marca pod hasłem: “Obywatel Teatr". Spektakle i imprezy towarzyszące krążyły wokół trzech zagadnień: postaw moralnych i obywatelskich prowokowanych przez mechanizmy rządzące mikro- bądź makrospołecznościami, procesów globalizacyjnych i rozpadu więzi międzyludzkich.

Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha pokazał “Rewizora" w reżyserii Jana Klaty. Komedię Gogola zainscenizowano w realiach PRL-u epoki Gierka, którego portret zdobi reprezentacyjną salę zapyziałego miasteczka, a także blokowe mieszkanie miejscowego notabla. Uwspółcześniono i przerysowano postacie. Ale choć akcję osadzono w minionych latach 70., ta metaforyzacja bezpośrednio nas dotyka. To czasy nieodległe, ówcześni bossowie żyją i mają się dobrze, “wychowując" może kolejne pokolenia małych kombinatorów, trybików w machinie niewydolnego,...

6991

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]