Reklama

Ładowanie...

Angela na morzu czerwonym

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Angela Merkel jest dziś w Niemczech politykiem najpopularniejszym, o najsilniejszej pozycji. Trudno wyobrazić sobie przyszły rząd, w którym byłaby nieobecna.
P

Partnerzy Angela Merkel i Frank-Walter Steinmeier na dobre stali się przeciwnikami. Obecna kanclerz i jej zastępca, a zarazem szef MSZ - rywale w walce o fotel kanclerza na kolejne cztery lata. Ale decyzja, która zapadnie w ostatnią niedzielę września, rozstrzygnie nie tylko, kto zostanie szefem niemieckiego rządu.

Chodzi też o pytanie zasadnicze: dokąd podążą w przyszłości Niemcy? Czy obóz mieszczańsko-liberalny, składający się z formacji chadeckich (CDU/CSU) i liberałów (FDP), uzyska w Bundestagu większość, którą utracił w 1998 r., i czy powstanie koalicja czarno-żółta (przyjęło się, że czarny to kolor chadecji, a żółty - liberałów)? Czy też arytmetyczną większość uzyska szeroko pojęta lewica i w konsekwencji socjaldemokraci (SPD) oraz Zieloni - sami nie mając większości - zdecydują się doprosić do rządu Partię Lewicy, wbrew dotychczasowym zapewnieniom, że...

12383

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]