Reklama

Kto rozwieje mgłę

Kto rozwieje mgłę

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Jedna katastrofa. Dwie opowieści. Pierwsza o zdradzie. Druga o państwie, które zdało egzamin. Te historie nigdy się nie zejdą, nie stworzą spójnego obrazu. Pytanie, co z większością, która nie daje wiary żadnej z tych „prawd o 10 kwietnia”?
fot. Adam Lach / Napo Images / Newsweek Polska
O

Okopy są dwa. Masz wybór. Jesteś „zdrajcą Polski” z ekipy Tuska albo „oszołomem” z drużyny Macierewicza i Kaczyńskiego. Obie armie siedzą na swych pozycjach i walą do siebie z najcięższych dział. PiS i jego sojusznicy mają na sztandarach wypisane „Państwo Tuska to rosyjska kolonia”, „Jesteście pachołkami Moskwy”. Z drugiego, platformersko-rządowego okopu powiewają flagi z napisami „Brońmy się przed szaleństwem”, „Oni chcą podpalić Polskę”.

Sytuacja jest wygodna dla obu stron. Kaczyński, mobilizując swoich, neguje w całości „państwo Tuska”. A Tuskowi to na rękę: w końcu broni dobrze funkcjonującego kraju przed oszołomami. Te obozy zawłaszczyły sobie opowieść o 10 kwietnia. Zręcznie pomijają niewygodne dla siebie fragmenty. Budują czarno-białe scenariusze, które nijak się mają do faktów.

CHORY PUŁK

Przykład pierwszy z brzegu: pułk, z którego...

16519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]