Aleppo wciąż pod ostrzałem

Armia rządowa, wspierana z powietrza przez Rosjan, ostrzelała w ub. tygodniu m.in. targ z żywnością (środa; 10 ofiar śmiertelnych), szkołę (czwartek; zginęło dwoje dzieci) i szpital (piątek; śmierć kierowcy karetki).

17.10.2016

Czyta się kilka minut

Szpital w Aleppo, 13.10.2016 r. /  / Fot. GEORGE OURFALIAN/AFP/EASTNEWS
Szpital w Aleppo, 13.10.2016 r. / / Fot. GEORGE OURFALIAN/AFP/EASTNEWS

To miejsca we wschodniej, kontrolowanej przez opozycję części Aleppo. Ataki powodują odwetowy ostrzał zachodnich dzielnic i kolejne ofiary.

Sobotnie negocjacje w Lozannie z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa zakończyły się fiaskiem. Zachód nieśmiało grozi zaostrzeniem sankcji przeciw Damaszkowi i Moskwie, lecz nie ma jak odwieść syryjskiego prezydenta od zamiaru zdobycia wschodniego Aleppo. Baszar al-Asad ogłosił właśnie, że – jak się wyraził – „wyczyszczone” miasto stanie się „trampoliną”, dzięki której jego armia odzyska kontrolę nad większą częścią terytorium kraju.

Organizacja Lekarze bez Granic podała, że w ciągu ostatnich trzech tygodni w mieście zginęło co najmniej 114 dzieci. We wschodnich dzielnicach, gdzie mieszka ćwierć miliona ludzi, pracuje 35 lekarzy, w tym tylko siedmiu chirurgów.

O sytuacji w Aleppo mówi PAWEŁ KRZYSIEK, rzecznik biura Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Damaszku:

Pomoc humanitarna dociera wyłącznie do zachodniej części miasta. W całym Aleppo mieszka ponad 1,5 mln ludzi, w większości tzw. wewnętrznych uchodźców, którzy musieli uciekać po tym, gdy linia frontu zbliżyła się do ich domów.

Jeśli chodzi o wschodnie Aleppo, organizacje humanitarne są gotowe do udzielenia pomocy na miejscu. Potrzebny jest jednak bezpieczny dostęp do najbardziej potrzebujących. Zaś z Polski – słowa wsparcia, zrozumienie dla ludzi, którzy uciekają z takich miejsc jak to, m.in. do Europy. Bo sceny z uchodźcami, które w zeszłym roku widzieliśmy na granicach Grecji czy Serbii, to tylko wycinek rzeczywistości. Wewnętrzna siła i wola przeżycia, które okazują Syryjczycy – od ponad pięciu lat żyjący w stanie wojny, nierzadko w domach bez okien czy drzwi, w namiotach, tułający się po kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa – wywierają na nas ogromne wrażenie. Patrzymy na nich i zastanawiamy się, jak to jest, że nie tracą nadziei. 8 mln Syryjczyków to uchodźcy we własnym kraju; pilnej pomocy potrzebuje 12 mln – a oni wciąż pozostają przyjaźni, otwarci i gościnni.

Kiedyś pojechałem do jednego z oblężonych miejsc niedaleko Damaszku. Nasz konwój dotarł tam po raz pierwszy od miesięcy. Stanęliśmy przy jednym z domów. Obok był mały ogród, rósł w nim tylko jeden pomidor. Rodzina, która tam mieszkała, od razu go zerwała i zaoferowała nam w geście gościnności. To momenty, które trudno zapomnieć; pamiętajmy o tym, przez co przechodzą ci ludzie – nie tylko w Aleppo czy innych miejscach pod oblężeniem, lecz w całej Syrii. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2016