Reklama

Ale nie w Polsce...

Ale nie w Polsce...

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Podzielam przekonanie pani Józefy Hennelowej, że powinniśmy przezwyciężyć uprzedzenia wobec posługi kobiet w Kościele (felieton “Wątpliwości", “TP" nr 39/03). W Wielki Czwartek 2002 r. żona i ja uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy św., sprawowanej po angielsku, w pięknie odnowionym kościele św. Teresy z Avila w peryferyjnej dzielnicy Londynu - Chingfort. Do kościoła przyszło ok. 200 osób. Przy wejściu każdego z osobna witali podaniem ręki kobieta i mężczyzna z komitetu parafialnego, wręczając broszurę z tekstami liturgicznymi i pieśniami na ten dzień. Wśród ministrantów usługujących przy ołtarzu przeważały dziewczęta. Do czytań mszalnych podchodziły osoby z głębi nawy. Ofiary pieniężne, zebrane do specjalnych woreczków przez sześcioro wiernych spośród siedzących w ławkach, zaniesiono do ołtarza; do pochodu ofiarnego dołączyły dwie osoby niosące chleb i wino do konsekracji. Podczas podniesienia za kapłanem półkolem stanęło kilka osób, asystując przy akcie Przeistoczenia. Komunię pod dwiema postaciami obok prezbitera rozdzielały osoby świeckie, kobieta i mężczyzna. Po zakończeniu liturgii kapłan imiennie wywołał do prezbiterium kilkanaście osób obojga płci, aby uroczyście wręczyć im nominacje biskupa na nadzwyczajnych szafarzy, którzy zanosić będą Eucharystię chorym.
D

Dla nas pewne zwyczaje były zaskakujące, tam, jak nam mówiono, są normą. Wszystko to dowodzi prawdziwości twierdzenia pani Hennelowej, że “w Kościele powszechnym na świecie, blisko czy daleko, kobieta ma o tyle większe uprawnienia niż ciągle w Polsce".

KAZIMIERZ OSTROWSKI (Chojnice, woj. pomorskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]