Reklama

Ładowanie...

Akt sumienia

25.03.2008
Czyta się kilka minut
W marcu 1968 grupa intelektualistów wywołała w Niemczech Zachodnich burzę: żądając uznania granicy z Polską, dotknęli sprawy będącej w Niemczech tematem tabu. Był wśród nich Joseph Ratzinger.
Prof. Joseph Ratzinger, rok 1965 / Fot. KNA-Bild
J

Jak wspominają ci, którzy tam się znaleźli, był to paskudny, deszczowy dzień, w marcu 40 lat temu, gdy w miasteczku Bensberg pod Kolonią zebrała się garstka katolickich intelektualistów. Żaden z nich nawet nie przypuszczał, że memorandum, nad którym od pewnego czasu dyskutowali i które w końcu podpisali, nie tylko wstrząśnie Niemcami Zachodnimi i wywoła emocjonalną debatę na skalę ogólnokrajową, ale z czasem wpłynie na zmianę zachodnio­niemieckiej polityki zagranicznej.

Wszyscy oni, którzy zebrali się wtedy w Bensbergu, mieli za sobą doświadczenia związane z wojną; w końcu skończyła się zaledwie 23 lata wcześniej. Pamięć o niej była motywacją znaczącą - jeśli nie kluczową - dla tego, o co chcieli zaapelować w swoim dokumencie.

Potem do listy sygnatariuszy dołączyli kolejni - i tak powstał tzw. "Krąg z Bensbergu" (Bensberger Kreis). Byli wśród...

4456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]