Reklama

Ładowanie...

Agent przy ołtarzu

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Według majowego raportu amerykańskiej komisji ds. wolności religijnej na świecie, Korea Północna od lat zajmuje pierwsze miejsce wśród państw łamiących prawo do swobody wyznania i prześladujących obywateli za religię.
Z

Znowelizowana konstytucja Korei Północnej z 1992 r. w artykule 68 (par. 5) gwarantuje wszystkim obywatelom kraju swobodę wyznania oraz obchodzenia ceremonii czy wznoszenia budowli sakralnych (taki zapis znajdował się także we wcześniejszych jej wersjach z 1948 i 1972 r.). To prawo jest tak samo fikcyjne, jak inne: do bezpłatnej edukacji na wysokim poziomie, pomocy lekarskiej, socjalnej itp.

Każda forma wierzeń jest zapalczywie ścigana i z całą surowością karana.

Do 1948 r., tj. powstania dwóch odrębnych państw koreańskich, popularny był buddyzm i konfucjanizm, aktywni byli także chrześcijanie i wyznawcy czeondoizmu (łączącego elementy buddyzmu, chrześcijaństwa oraz taoizmu, konfucjanizmu i szamanizmu). Centrum koreańskiego katolicyzmu mieściło się w Pjong­jangu - dzisiejszej stolicy reżimowej KRLD. Po podziale Korea Płn. zaczęła uznawać...

9741

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]