Reklama

Afryka wygrała z polio

Afryka wygrała z polio

31.08.2020
Czyta się kilka minut
T

To naprawdę dobra wiadomość: po dekadach pracy lekarzy, wolontariuszy i urzędników; po wieloletnich kampaniach masowych szczepień, w niektórych państwach prowadzonych pomimo wojen i niestabilnej sytuacji politycznej; słowem: po jednej z najdłuższych i najtrudniejszych do koordynacji akcji prozdrowotnych – w minionym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że cały kontynent afrykański jest wolny od polio.

Ostatnim krajem, który eradykował ten wirus (ściślej: jego tzw. dziki typ), była Nigeria. W świecie polio – i wywoływana przez niego nieuleczalna choroba Heinego-Medina (ostre nagminne porażenie dziecięce) – występuje jeszcze tylko w Afganistanie i Pakistanie.

Na ulicach Kampali czy Akry można wciąż spotkać okaleczone przez nią ofiary, z porażonymi nogami, bywa, że porzucone przez bliskich. Jeszcze ćwierć wieku temu chorobę stwierdzano u tysięcy dzieci w Afryce rocznie. Teraz na całym kontynencie zaszczepiono już ok. 95 proc. populacji. A wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. XX w. od akcji prowadzonej w Kongu przy użyciu pierwszej szczepionki przeciw polio. Jej twórcą był pracujący w USA, lecz urodzony w Polsce, lekarz Hilary Koprowski. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]