Reklama

Adopcje dla par jednopłciowych: przed nami debata

Adopcje dla par jednopłciowych: przed nami debata

15.03.2021
Czyta się kilka minut
S

Szanując prawa osób o odmiennej orientacji (...) należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości (...) przygotowało projekt ustawy, która chroni dzieci przed adopcją przez pary homoseksualne” – zapowiedział resort Zbigniewa Ziobry. Ale dobro dziecka – tak jak je rozumie szef Solidarnej Polski – nie ma tu znaczenia: pary jednopłciowe nie posiadają w Polsce prawa do adopcji. Ten projekt to kolejna wrzutka ministra na użytek wewnętrzny (szachowanie współkoalicjanta) i „demonstracja suwerenności” – odpowiedź na rezolucję Parlamentu Europejskiego o strefie wolności LGBT+.

Zapowiedź szefa SP może przyspieszyć debatę, która się w Polsce nigdy nie odbyła. Debatę, w której padną – odwołujące się właśnie do dobra dziecka – pytania o naukowe argumenty przeciw adopcji przez pary jedno­płciowe. I niewygodne dla prawicy pytania o polskie realia: dużo dzieci, głównie chorych i niepełnosprawnych, czeka dziś na rodziny – rząd Ziobry nie zrobił wiele dla ich dobra (drastyczne ograniczenie adopcji zagranicznych zwiększyło liczbę tych dzieci).

Zmienia się polski model rodziny, zmieniają się poglądy. A ludzie wychowujący już – bez zgody ministra Ziobry – dzieci w ramach związków jednopłciowych (np. matka po rozwodzie, wraz z partnerką) coraz częściej wychodzą z ukrycia. Wkrótce z ukrycia w sferze tabu może też wyjść temat adopcji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]