Reklama

Adolf na wesoło

Adolf na wesoło

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Niemcy znowu zajmują się swoim "ulubionym tematem: ich niegdysiejszym "wodzem. Tym razem pytanie, które wywołuje namiętne dyskusje jak kraj długi i szeroki, brzmi: czy "führer to temat także do śmiechu?.
Helge Schneider (Hitler)
P

Przyczyną debaty jest komedia pod prowokacyjnym tytułem: "Mój wodzu! Najprawdziwsza prawda o Adolfie Hitlerze", która w minionym tygodniu trafiła na ekrany kin. Żeby było jeszcze ciekawiej, jej reżyserem jest Dani Levy - Szwajcar żydowskiego pochodzenia, na co dzień mieszkający w Berlinie. Hitlera gra znany w Niemczech komik o ciągotach lekko dadaistycznych Helge Schneider; także inne role obsadzają znani aktorzy komediowi. Film sfinansowała częściowo telewizja publiczna ARD, która zamierza pokazać go później swojej masowej publiczności.

Pytanie, czy Hitlera-bestię można pokazywać także od strony ludzkiej, pojawiło się już kilka lat temu, przy okazji filmowego dramatu "Upadek", którego akcja rozgrywała się w ostatnich dniach życia "wodza" w podziemiach jego berlińskiego bunkra. Akcja komedii Levy'ego rozgrywa się również w Berlinie, ale trochę wcześniej, bo...

5379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]