Reklama

500 plus (na razie) nie do zmiany

500 plus (na razie) nie do zmiany

27.08.2018
Czyta się kilka minut
„Nie ma mowy o wprowadzeniu dodatkowego, »górnego« kryterium dochodowego w programie 500 plus” – napisała na Twitterze Elżbieta Rafalska.
M

Minister rodziny odniosła się do interpretacji własnego wywiadu: kilka dni wcześniej mówiła w radiu, że przyjdzie być może czas na weryfikację świadczenia, choćby w związku z inflacją.

Bilans wprowadzonego niemal dwa i pół roku temu programu nie jest jednoznaczny. Spowodował znaczny spadek skrajnego ubóstwa, zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych, ale według niektórych badaczy przyczynił się do dezaktywizacji kobiet („wprowadzenie świadczenia (…), wobec niedorozwoju instytucji opiekuńczych dla dzieci, sprzyja wycofywaniu się kobiet z rynku pracy, podczas gdy stopa zatrudnienia kobiet w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE jest i tak niska” – ocenia np. prof. Stanisława Golinowska w wydanym właśnie przez Fundację Batorego raporcie o polityce społecznej).

Trudno też na razie uznać 500 plus za sukces demograficzny. W 2017 r. przyszło na świat ledwie kilka procent więcej dzieci niż w poprzednim. W dodatku nie wiadomo, czy to już efekt programu, czy odłożony rezultat wprowadzanych w poprzednich latach mechanizmów, takich jak wydłużenie urlopu macierzyńskiego. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]